Kvůli obavám, že uvízne v zácpě na Mánesovce, například Petra Šnedorferová včera ráno objela půl města, aby se dostala k zubaři na poliklinice Jih. „Jeli jsme z Vltavy přes Strakonickou, nádraží a parkovali jsme v Havlindě. Přes Mánesovku a Lidickou nemá cenu jet, to je lepší si zajet někudy okolo," řekla Petra Šnedorferová.

Také Nataliya Rudyuk z Chvalšin, která vozí své děti do českobudějovických škol, denně trčí v kolonách. „Na Mánesovce jsou strašné zácpy a syn kvůli tomu chodí skoro každý den do školy tak o pět minut později. I když jedeme dřív, tak to stejně nestihneme," postěžovala si mladá maminka s tím, že dnes sotva kilometrový úsek od příjezdu od Krumlova k Dukelské ulici jeli 20 minut.

Včera ráno začala platit uzavírka v Husově ulici. Od křižovatky s ulicí Oskara Nedbala směrem na sídliště Vltava je provoz řízen kyvadlově pomocí semaforů. Ve směru na Vltavu smí projíždět pouze nákladní vozidla a autobusy, osobní auta sem mají zákaz. Podle včerejšího zjištění Deníku ale velké procento řidičů zákaz nerespektuje a ignoruje i objížďku Boreckého ulicí. Jak upozornil náměstek primátora Miroslav Joch,omezení přinese zásadní komplikace. Částečná uzavírka potrvá do pátku 27. září.

Důvodem částečné uzavírky Husovy ulice  jsou práce na inženýrských sítích. „Dělá se nové ZTV, tedy kompletní kanalizace, vodovod, osvětlení," informoval stavbyvedoucí ze společnosti Swietelsky Miloslav Jindra. Jedná se o první etapu výstavby přístupové komunikace k budoucímu parku, parkovacích stání, chodníků, veřejného osvětlení a veřejné zeleně v rámci revitalizace areálu bývalých kasáren Čtyři Dvory.

Jak dále Miloslav Jindra předeslal, dopravní omezení se budou v průběhu stavby opakovat. „Toto je ale nejvážnější uzavírka," dodal s tím, že pak se už má jen zužovat vozovka.

Podle náměstka primátora Miroslava Jocha přinese uzavírka zásadní komplikace. „Každé omezení vyvolané rekonstrukcí ulic spojujících se sídlištěm Máj si pochopitelně vyžádá nárůst dopravy v jiné ulici. Nyní si černého Petra nedobrovolně vytáhli lidé z ulice J. Boreckého, ale i z těch okolních, protože si tudy řidiči budou krátit objízdnou trasu," posteskl si Miroslav Joch s tím, že se na zastupitelstvu snažili prosadit stavbu spojky, která by propojila ulice Strakonická a Milady Horákové. Navrhovanou silnici se ale kvůli odporu místních domovních samospráv zatím nepodařilo prosadit.

Jakoby dopravních omezení v Budějovicích nebylo dost, od této neděle začne platit úplná uzavírka křižovatky ulic Karla IV., Jirsíkovy a Žižkovy třídy. Až do 29. září se tu budou stavět přejezdové prahy do zóny historického jádra, přechody pro chodce a přejezdy pro cyklisty.

„Letní měsíce bývají každoročně ve znamení různých oprav a rekonstrukcí a realizace se někdy protáhnou i do podzimu, což způsobuje nepříjemnosti.Vybudování prahů mělo původně omezit dopravu na dva měsíce, ale po intenzivních domluvách města se zhotovitelem a odborníky na dopravu nakonec naštěstí došlo k dohodě a práce potrvají pouhý týden," vysvětlil náměstek primátora Kamil Calta.

Objízdná trasa směrem na náměstí Přemysla Otakara II. vede přes Senovážné náměstí, za Krumlovským mostem se odbočí na Zátkovo nábřeží a dále přes Železný most a Biskupskou ulici. Objížďka směrem z náměstí povede ulicí Karla IV., Kněžskou a Dukelskou. Vjezdy na parkoviště  u pošty i na Senovážném náměstí budou zachovány.