Velká dopravní zkouška čeká od neděle jihočeskou metropoli. Kraj a město společně připravily rekonstrukci Mánesovy ulice a některých přilehlých komunikací s jejich úplnou uzavírkou. Celá akce, rozdělená do několika etap, má skončit v listopadu.

Obyvatel Mánesovy ulice se dotkne třeba přerušení dodávek vody, kterou budou zásobováni po dobu rekonstrukce provizorním způsobem. Zákaz průjezdu klíčovou dopravní tepnou ale postihne celé České Budějovice, protože řidiči budou muset volit náhradní trasy.

Podle tiskové mluvčí magistrátu Jitky Welzlové je Mánesova ulice součástí městského okruhu, po kterém denně projede až 25 000 vozidel. Radnice proto žádá nejen obyvatele ulice o shovívavost, pevné nervy a trpělivost. Pro informování veřejnosti byl například od neděle využit i městský rozhlas.

Nejvíce komplikací zřejmě způsobí uzavírka samotné Mánesovy ulice, která je naplánována třeba v úseku od Dukelské po Čechovu od 5. května do 6. října. Rekonstrukce ale čeká i Novohradskou ulici mezi Mánesovou a Průmyslovou (17. června – 30. června celková uzavírka) nebo Vrchlického nábřeží mezi Mánesovou a Čechovou (23. září – 1. prosince celková uzavírka).

Vedle uzavírky Mánesovy ulice se ale kvůli její rekonstrukci změní i průjezd několika ulicemi v historickém centru. Například v Kanovnické ulici bude „otočena“ jednosměrka! Také několika linek budějovické městské hromadné dopravy se v příštích měsících dotkne uzavírka Mánesovy ulice. Trasu budou muset změnit podle mluvčího dopravního podniku Viktora Lavičky linky 21, 22 a 23, například i kvůli tomu, že ulice Karla IV. se stane jednosměrnou. Linka 11 zatím pojede beze změn.

Nejvíce komplikací zřejmě způsobí uzavírka samotné Mánesovy ulice, ta je naplánována třeba v úseku od Dukelské po Čechovu v období od 5. května do 6. října. V červnu se ale chystá například i frézování Novohradské ulice mezi Mánesovou a Průmyslovou. Podle náměstka primátora Petra Holického budou velké investice v lokalitě stát přes 50 milionů korun.

„V Mánesově ulici je připravena rekonstrukce vodohodpodářských inženýrských sítí v úseku od pravého břehu Mlýnské stoky po most Kosmonautů a dále modernizace křižovatek s ulicemi Čechova a Novohradská,“ říká Petr Holický. Kompletní rekonstrukce čeká mimo jiné i na přilehlou část Vrchlického nábřeží k Čechově ulici.

Financování si rozdělily Budějovice a Jihočeský kraj. Město budou jeho stavební akce stát necelých 32 milionů korun bez DPH a více než šest milionů pak vydá za rekonstrukci systému řízení dvou křižovatek.

Kraj zaplatí 11,5 milionu bez daně a mimo nového asfaltu to bude za vybudování přechodu pro chodce s ostrůvkem u Vrchlického nábřeží a úpravu přechodu u Dukelské ulice. Dalších 2,5 milionu korun bez DPH je připraveno na rekonstrukci veřejného osvětlení v Mánesově ulici mezi Novohradskou a mostem Kosmonautů.

Součástí připravené akce je také oprava povrchu části Novohradské ulice od Mánesovy po Průmyslovou.

Ke společným akcím města a kraje bude letos patřit také rekonstrukce Lidické třídy. Mělo by navázat v Rožnově na část dotaženou vloni k papírenské vlečce.

Akce se podle Davida Hockeho z oddělení informací krajského úřadu chystá v Lidické v období od června do října. Rekonstrukce vozovky, která zahrne třeba i obrubníky nebo autobusové zastávky a zřízení ochranných ostrůvků na některých přechodech, bude rozdělena do čtyř etap. Pracovat se bude na úseku od konce města po papírenskou vlečku.

Provoz osobních automobilů bude omezen jen částečně, protože uzavírka nebude úplná, kromě několika víkendů.