„Je to naše nejlepší umístění na soutěžích mistrovství světa. Dostat se do finále, kde tančí jen šest nejlepších párů světa, je sen každého tanečního páru," říká Josef Stehlík, dlouholetý taneční mistr. Už semifinále je obrovský úspěch. V semifinále byli už jen zástupci Itálie, Ruska, Německa, Finska a České republiky. Mistrovství světa pořádala Světová taneční sportovní federace WDSF.

Pár soutěžil v kategorii senior 3 standard, je držitelem devíti titulů mistra republiky a má také „vytancovanou" klasifikaci M, což znamená mezinárodní úroveň. „Je to podobné jako pásy v karate," říká ke klasifikaci Eva Stehlíková s tím, že jednotlivé stupně jsou D, C, B, A a M. Poslední dva pak opravňují ke startům na mezinárodních soutěžích. Na mistrovství světa byly nominovány z České republiky dva páry.

Podmínkou k cestě do Antverp tedy byla mistrovská třída a úspěch na mistrovství republiky 
v příslušné věkové kategorii. Ve federaci WDSE se vypisují kategorie děti, junioři, mládež a senioři. V každé věkové kategorii je pořádáno mistrovství jednotlivých zemí a také následně mistrovství světa.

Eva a Josef Stehlíkovi se věnují kategorii senior 3 standardní tance. Porota hodnotí walz, tango (mimochodem jméno taneční školy manželů Stehlíkových), valčík, slowfox a quickstep. „Tančilo se šest kol, v každém kole vypadla polovina párů," přibližuje soutěž Josef Stehlík a připojuje, že na začátku jsou páry rozděleny do skupin. Tentokrát to bylo přibližně po 10 až 12 párech. Porota potom nastaví síto, kterým do finále projde jen šest párů. Soutěž provázejí podle Evy Stehlíkové přísná pravidla WDSF, která určují nejen rozměr parketu, délku skladeb, ale třeba i přestávky.

V akci je taneční pár Eva a Josef Stehlíkovi už 35 let. Na mistrovství světa už si připsal pět účastí.

Každý tanec trvá přibližně dvě minuty. Za den na soutěži to dělá dohromady 30 vystoupení. Šest kol vždy po všech pěti tancích. „Začínalo se v 8.30 ráno a končilo se ve 12 v noci," naznačuje Josef Stehlík, že závodní tanec je dost náročný. Po každém kole porota zveřejňuje návrhy na postup.

Soutěžící hodnotilo devět porotců, každý je z jiné země. Jihočeši získali ve finále třetí místo ve walzu a tangu a v dalších tancích byli čtvrtí. Celkově se manželé Stehlíkovi umístili čtvrtí. Příprava není jednoduchá, začíná u tréninku a končí u šatů. „Trénuje se celoročně. Absolvujeme také různá soustředění," říká Eva Stehlíková a dodává, že trenéři, se kterými Jihočeši pracují, jsou z Itálie a také z České republiky.

Sportovní tanec na této špičkové úrovni je skutečná dřina. „V mladších kategoriích jsou v rámci Česka i lepší páry, než my," dodává přitom s úsměvem Eva Stehlíková. Repertoár soutěžního tance se neustále vyvíjí, zrychluje a technika se zdokonaluje. Pro sezonu má jihočeský pár vždy připraveno něco nového v krokových variacích a dalších prvcích. Při vystoupení je ale nutné také umět improvizovat, na parketu je totiž množství párů, hlavně v prvních kolech.

Taneční pár Eva a Josef Stehlíkovi letos získali čtvrté místo na mistrovství světa v Antverpách.Kromě sportovní přípravy je důležité také oblečení. Většinou jsou oblek nebo šaty ze zahraničí a stojí v řádu desítek tisíc korun. „Můj oblek je dražší, manželka má šatů o to víc," směje se Josef Stehlík, když odpovídá na otázku, kdo z partnerů vyjde u krejčího dráž. „Pánský frak je například z Itálie," říká k soutěžnímu obleku Josef Stehlík. Na dámských šatech je zase drahé zdobení, třeba tisíce kamenů, kvalitní bižuterie, žádné flitry. Specializované firmy vyrábějí i taneční obuv. „Boty, to už je to nejmenší," poznamenává Eva Stehlíková 
k celkovým nákladům na „výstroj".

Atmosféra na závodech, které se konají buď ve sportovních halách nebo mimořádných sálech, jako je například ve vídeňské radnici nebo v paláci Lucerna Praha, však dává na všechny hodiny tréninku a peníze za šaty zapomenout. „Atmosféra je nádherná, soutěží se naplno a naše kategorie je tradičně nejpočetněji obsazena," říkají k parketu plnému širokých sukní, střízlivých fraků, ladných kroků a známých melodií manželé Stehlíkovi.

Sami vedou v Českých Budějovicích již dlouhá léta taneční kurzy pro mládež i pro dospělé. Zvláště o taneční kurzy pro dospělé je v posledních letech velký zájem. Dospěláci se pěkně oblečou, jako v každých jiných tanečních a prožijí spolu jednou týdně krásný společenský večer. Dále pak mohou navštěvovat pokročilé kurzy: kurz bronzový, stříbrný, zlatý, rubínový…