Nikde jinde v kraji totiž policisté nevyšetřují méně krádeží, vloupání či fyzických útoků než právě na území, které střeží policisté z obvodního oddělení v Boršově.
Ukazuje to internetová Mapa kriminality, jež přehlednou formou zpracovává policejní statistiky zveřejňované ministerstvem vnitra. Mapu vytvořili členové pražské Otevřené společnosti pro potřeby úřadů, škol či záchranářů. Aplikace přístupná prostřednictvím odkazu www.mapakriminality.cz ale zaujme každého, kdo se chce dozvědět, kolik zloději v místě jeho bydliště ukradli aut, vykradli sklepů, kolik policisté řešili fyzických útoků a jak se strážcům zákona daří trestné činy objasňovat.
Z výsledků „svého" rajonu má starosta Boršova Jan Zeman radost. „Na to, že Boršov leží osm kilometrů od budějovického náměstí, kde je situace odlišná, si žijeme dobře," řekl v narážce na výsledky centra Budějovic, kde je podle Mapy kriminality bezpečnostní situace v rámci kraje nejhorší. Místní Radim Bílý se tomu nediví. „Pohybuje se tu více lidí než v dalších částech města, je tu i hodně bezdomovců," zmínil.
Od ledna do listopadu loňského roku policisté z obvodního oddělení České Budějovice – město, kteří střeží například Lidickou a Pražskou třídu nebo náměstí Přemysla Otakara II., řešili 2549 trestných činů. Mezi těmi, které nespadají do kategorie „ostatní", jasně vedou krádeže jízdní kol. Objasnit se přitom podařilo 36 % trestných činů. Pro srovnání – v sousedním obvodu Čtyři Dvory bylo zjištěno 835 trestných činů, z nichž policisté objasnili rovnou polovinu.
Za dobrým výsledkem boršovského obvodu vidí starosta Jan Zeman dobrou práci místních policistů, ale i aktivitu města. „Na přibližně tři sta mailových adres místních občanů nebo chalupářů pravidelně zasíláme informace o dění v obci. Jakmile se například někdo někam vloupá, ihned o tom dáme všem zprávu," popsal starosta. „Když pak lidé vědí, co se ve městě děje, dávají si na svůj majetek větší pozor," doplnil.
Nicméně ani v Boršově není vše úplně růžové. Místní se dle starosty potýkají například s vandaly ničícími fasády domů pomocí sprejů, nebo se zloději kovů, které je třeba hlídat při sběru šrotu.
Součástí Mapy kriminality nejsou podle koordinátora policejního programu Otevřené společnosti Michala Tošovského jen podrobné statistiky, v nichž lze na rozdíl od údajů zveřejňovaných policií číst i data za jednotlivé měsíce. „Najdete tu rovněž formulář směrovaný na příslušný územní útvar policie, jehož prostřednictvím se strážců pořádku můžete ptát, jak případně chtějí bojovat s narůstající kriminalitou v té které oblasti," poradil.