Při svém posledním jednání radní schválili podmínky veřejné soutěže na dostavbu náměstí a určili také kauci, kterou musí složit účastníci soutěže. Kdo bude chtít náměstí pronajmout pro svůj projekt, musí složit pět milionů korun.

„Bude to soutěž, jako byla na dostavbu Suchovrbenského náměstí,“ přiblížil záměr rady primátor Juraj Thoma s tím, že rozhodnutí rady bude nyní vyvěšeno na úřední desce a zájemci mohou předkládat své projekty do 1. prosince tohoto roku. Mariánské náměstí je nyní v podstatě rozděleno mezi plochu parkoviště a veřejné zeleně.

„Záleželo by na tom, jak bude prostor využit,“ říká k plánům města Aleš Trdla, hudební producent, který se na Mariánské náměstí dívá z okna svého bytu. „Procházím tu den, co den. Je pravda, že parkoviště slouží víceméně v létě. Kdyby tu byl kulturní stánek, pro to bych byl,“ dodává Trdla a připojuje, že další hypermarket by asi nikdo nepřivítal. „Aby tady bylo další IGY, které máme o čtyři sta metrů dál, to ne,“ míní Trdla.

„Nebylo by špatné to zastavit. Daleko spíš než ve Čtyráku bych na Mariánském viděl nějakou budovu pro kulturu, pěkně v centru,“ hlasuje pomyslně pro kulturní využití Zdeněk Bezecný, historik vyučující na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity.

Bezecný také připomíná, že plány na zástavbu náměstí se objevují opakovaně.

Někteří obyvatelé města by však raději než rovnou investora vybírali nejprve architektonický záměr. „Je to nástup do centra,“ upozorňuje na adresu jedné z mála volných ploch v širším centru Českých Budějovic Karel Pražák ze Sdružení majitelů domů v historickém centru města. „Nemělo by to být tak, že někdo přijde a řekne, vy tam máte to náměstí, já si s tím umím poradit,“ konstatoval Pražák a doporučil i zapojení veřejnosti do diskuze o budoucnosti náměstí.

„Spíše hledáme názor na tuto plochu. Očekáváme, že se sejdou zajímavé návrhy, které umožní debatu,“ uvedl pro Deník k plánům rady města primátor Thoma.

Kauce pět milionů korun bude nutná pro pouhou účast ve veřejné soutěži. Uchazeč potom bude jednat s městem o dalších podmínkách případného nabytí pozemků. Je pravidlem, že město pozemky nejprve pronajme a teprve ve chvíli, kdy investor naplní svůj záměr, prodává mu pozemky do vlastnictví.