„Zadávací podmínky si vyzvedlo osm zájemců,“ uvedl pro Deník budějovický primátor Juraj Thoma. „Nabídky přišly dvě,“ dodal k dostavbě náměstí, o kterou se ucházejí společnosti Amadeus Real a Eybel Hit.

Známé už je také datum, kdy se budou dražit mariánská kasárna. Aukce budovy, která patří zkrachovalým Českobudějovickým pozemním stavbám, se uskuteční 17. prosince v Praze, v prostorách kanceláře MEXX Reality. Vyvolávací cena je 80 milionů korun.

Veřejnou soutěž vyhlásila rada města koncem léta, ale záměr se okamžitě ocitl pod palbou kritiky. Asi největší výtka směřuje proti tomu, že nejprve radniční noviny oznámily, že se bude jednat o architektonickou soutěž, ale pak byla vyhlášena soutěž na investora dostavby náměstí.

Facebook je proti


Na internetové sociální síti Facebook dokonce vznikla skupina, která si přímo předsevzala za cíl zrušení soutěže na dostavbu. K jejím zakladatelům patří student architektury Tomáš Zdvihal. „Chtěli jsme, aby o tom lidé co nejvíce věděli,“ říká Zdvihal k počátku akce na internetu. S možností, že by se na náměstí objevilo velké multifunkční nákupní centrum, se nechce smířit. V současnosti se odpůrci nového obchoďáku mohou podepsat i pod petici, která koluje po městě.

Petici podpořil Hladík

„Já osobně mám asi sto podpisů. Spoustě lidí jsem poslal další archy,“ zmínil Zdvihal a dodal, že petici podepsali i někteří budějovičtí architekti nebo celá skupina Blue Effect Radima Hladíka při koncertu v restauraci Modrý dveře, kde je také možné petici podepsat. Zdvihal sice nepatří k petičnímu výboru, ale je s ním v kontaktu.

Odpůrci současné soutěže na dostavbu by uvítali řádnou architektonickou soutěž, která by hledala koncepci pro celé náměstí.

„Aspoň kousek zeleně, klidu, hezké plochy blízko centra, tak proč zas stavět další hnusnou krabici? To už si z nás dělají vážně srandu! Mohl by tam být další park,“ míní na internetu jedna z účastnic diskuse Dana Kneblová. A podobných hlasů není málo.

Další účastníci debaty například tvrdí, že Amadeus Real už České Budějovice prezentuje mezi městy, kde bude stavět, ačkoliv výběrové řízení sotva začalo.

Kritici vyčítají radnici zejména možnost, že by na poslední z volných ploch u centra vyrostl nákupní objekt. Když už stavět, požadují něco reprezentativního. „Původně to bylo určeno pro divadlo,“ připomíná Vladimír Musil z Klubu přátel města Českých Budějovic.

Radní ale oponentům odpovídají, že jde především o zahájení diskuse nad podobou náměstí. Vedení města navíc zdůrazňuje, že by se konečně mělo náměstí začít řešit, protože už desítky let je plocha zakonzervovaná ve stavu neustálého čekání na příští využití.

K případnému investorovi už několikrát padlo, že se musí ohlížet i na návratnost vložených prostředků a například divadlo v dnešní době na náměstí těžko město postaví.

Opozice ale v kritice záměru neustává a tři zastupitelské kluby dokonce podaly podnět na ministerstvo vnitra. Chtějí, aby prověřilo, zda některá usnesení rady města nebo zastupitelstva nejsou v rozporu s předpisy. V kauze totiž zastupitelé několikrát jednali a svá usnesení postupně měnili oni i radní. Podle primátora ale zatím radnice nemá z ministerstva žádný komentář.

Opozice podala i návrh na zvláštní jednání zastupitelstva, které by se výhradně věnovalo náměstí.

Demonstraci odložili


„Zastupitelstvo se k tomuto tématu sejde 10. prosince v 16 hodin,“ uvedl primátor Thoma. Doplnil, že do té doby nabídky, které přišly ve veřejné soutěži, nikdo neotevře. „Neočekávám, že by zastupitelstvo v této záležitosti udělalo nějaké zásadní rozhodnutí, ale určitě je třeba o této exponované ploše v centru města diskutovat,“ připomněl svá dřívější vyjádření Thoma.

Odpůrci obchodního centra z Facebooku zvažovali i demonstraci. Od té podle studenta Tomáše Zdvihala ale zatím ustoupili. „Teď je možné vyjádřit nesouhlas podpisem petice. Uvidíme, jak se vše vyvine,“ doplnil Zdvihal.