Zájem o dostavbu Mariánského náměstí totiž projevily ve veřejné soutěži dvě pražské společnosti. Jednou z nich je Amadeus Real, která provozuje několik velkých obchodních center. A opozice v českobudějovickém zastupitelstvu se obává, že by na Mariánském náměstí jen vznikl další obchodní dům. Části zastupitelů se zdá, že lokalita je pro město příliš cenná, než aby ji zaplnil další obchoďák.

Myslí si to i někteří obyvatelé města. „Je to cenná rezerva, jedna z mála ve městě,“ uvedl například v diskusi jeden z občanů Martin Malec, který bydlí v centru města. Dodal, že je možné, že na ploše půl hektaru vznikne obchodní dům o několika podlažích, aby se území pro investora ekonomicky zhodnotilo.
Opozice v zastupitelstvu by si především o Mariánském náměstí přála nejprve širší diskusi, třeba i za účasti veřejnosti. Chtěla místo soutěže na dostavbu i veřejnou architektonickou soutěž, ale nezískala dostatek hlasů.

Vedení města totiž poukazuje na to, že nabídlo opozičním klubům účast při posuzování jednotlivých návrhů na dostavbu. Jejich zástupci už byli i jmenováni a radniční koalice považuje takový krok za dostatečně vstřícný. Možná i proto včera v debatě nikdo z vedení města nevystoupil. Podle primátora Juraje Thomy navíc při mimořádném zastupitelstvu nezaznělo nic nového. „Mohu mluvit jen za sebe,“ řekl primátor Thoma Deníku na dotaz, proč nikdo z radních nevystoupil. „Při minulých jednáních jsem v diskusi vždy reagoval, ale dnes nezaznělo nic nového,“ konstatoval Thoma. Z radnice už několikrát zaznělo, že jde při veřejné soutěži na dostavbu o začátek hledání příštího využití náměstí. V minulosti se například uvažovalo o tom, že by zde mohlo být divadlo, ale záměr se nakonec neuskutečnil. Rada města také dala najevo, že pokud navržené záměry nebudou pro město přínosné, může soutěž přesně podle jejích pravidel zrušit a investora dostavby nevybrat.

Návrhy obou investorů nyní leží na radnici. Rada města by měla 17. prosince určit datum, kdy budou otevřeny. Zřejmě v lednu pak návrhy čeká kontrola formální správnosti a poté případný výběr vítěze soutěže.