Kvetoslava Kotrbová, ředitelka KHS JčK, uvedla, že v právě končícím týdnu v kraji nemocnost v mezitýdenním srovnání celkově vzrostla na 2211 případů na 100 tisíc obyvatel. „Jihočeský kraj byl prvním českým regionem, kdy byl v minulém týdnu překročen práh epidemického výskytu a v kraji v tomto týdnu chřipková epidemie ještě zesílila,“ řekla s tím, že nejvíce nemocných přibylo ve skupině předškolních dětí do pěti let.

Koronavirus, ilustrační foto
V hotelech přibyly letáky informující o koronaviru

„Z chřipkových virů dominuje v populaci kraje chřipka typu A. V týdnu jsme zaznamenali dva klinicky závažné případy chřipky. Jednalo se o muže a ženu ve věkové skupině šedesát pět plus z okresu České Budějovice a Jindřichův Hradec. V obou případech byla prokázána chřipka typu A a jednalo se o osoby se základním chronickým onemocněním. Letos tedy evidujeme v kraji tři závažné případy chřipky,“ uvedla Kvetoslava Kotrbová.

Ilustrační foto
V kraji řádí chřipka, vypukla epidemie. Na její následky zemřelo malé dítě

Klinický obraz průběhu onemocnění je podle ředitelky krajské hygienické stanice podobný. Začíná zvýšenou teplotou, která může přerůst v horečku, doprovází ji bolesti hlavy, kašel, rýma a celková únava až schvácenost. U dospělých pacientů se dostavují pocity bolesti svalů a kloubů. Nástup chřipky bývá ve srovnání s běžnou respirační infekcí zpravidla mnohem prudší a její příznaky jsou výraznější. Skoro vždy je doprovázena horečkou a bolesti jsou úpornější.

Episemie chřipky.Zdroj: Deník

Preventivní očkování

„Optimální doba pro prevenci očkováním je před zahájením chřipkové sezóny, nicméně i nyní očkování doporučujeme. Zásadní je ale v tomto období dodržování základních a přitom jednoduchých pravidel prevence, kam patří správné a časté mytí rukou mýdlem pod horkou tekoucí vodou. Je důležité mnohem častěji větrat, zvýšit příjem tekutin a vitamínů hlavně z ovoce a zeleniny. Důležitá jsou i pravidla pohybu: Pokud to je možné, doporučujeme vyhýbat se přímému kontaktu s větším množstvím osob, v prostředcích hromadné dopravy se nedotýkat madel a ke smrkání používat jednorázové papírové kapesníky. Když už na sobě cítím příznaky nachlazení, je namístě ohleduplnost ke druhým, zbytečně nechodit do kolektivu a i v domácím prostředí používat roušky,“ uvedla Kvetoslava Kotrbová.

infekce
Strach z viru: Roušky došly

Loňská epidemie v Jihočeském kraji trvala devět týdnů, byla velmi výrazná, a hygienici při ní registrovali celkem 24 klinicky závažných případů onemocnění chřipkou, z nichž jedenáct bohužel skončilo úmrtím. Letos si chřipka na jihu Čech vyžádala jednu oběť.