Správný boxer by měl mít ruce silné a rychlé jako dobře promazaná lokomotiva, kterou nic nezastaví. K tomu patří i rychlý pohyb nohou, ale i těla a také správné uvažování.

K tomu, aby splnil všechny tyto a ještě další parametry, které jsou znamením velkého úspěchu, má nakročeno i šestnáctiletý Martin Nejedlý, který patří do boxerského klubu Samson České Budějovice. Vloni obsadil třetí místo na mistrovství České republiky, letos se pro nemoc nemohl zúčastnit, ale chuť si alespoň trochu spravil na olympiádě v Olomouci, odkud si také přivezl medaili, a to za třetí místo. Kdo by si chtěl myslet, že mají boxeři „vymlácené mozky“, byl by hodně na omylu. Martin studuje Obchodní akademii v Husově ulici.

Jaký byl samotný turnaj v Olomouci?
V mé váhové kategorii nás bylo celkem sedm, na jednoho tak vyšel šťastný los, když postupoval rovnou. Mého prvního soupeře se mi podařilo porazit už v prvním kole KO. Byl to takzvaný RSC KO (Referee Stopped Contest Knockout), kdy zápas předčasně ukončí rozhodčí. V druhém zápase jsem pak prohrál s dvojnásobným mistrem ČR, byl opravdu dobrý.

Jak dlouho se boxu věnuješ?
Je to už tři a půl roku a určitě chci pokračovat dál.

A jak vypadá boxerský trénink?
Trénujeme od pondělí do pátku, vždy od pěti do půl sedmé. Vypadá to například tak, že nejdříve půl hodiny běháme, což potřebujeme kvůli fyzičce. Pak následuje takové stínové kolo boxování, následně přecházíme boxovat na pytle a nakonec máme takzvaný sparing, kdy boxujeme proti sobě. Hodně často také skáčeme přes švihadlo a posilujeme.

V jaké váhové kategorii jsi?
Je jich celkem devět. Začíná se někde na dvaapadesáti kilogramech a postupně se končí až nad 90 kilogramy, vždy každá kategorie má své rozmezí. Já jsem ve váze 66 až 69 kilogramů, chtěl bych v ní zatím zůstat, ale někdy asi budu muset shazovat do nižší kategorie do 66 kilogramů.