Bylo pondělní ráno, které mohlo snadno skončit tragédií. Se svým kolegou cestoval zrovna do zaměstnání, když spatřil na křižovatce před sebou neobvyklou událost.

„Stáli jsme na červenou, když jsem spatřil na přechodu před námi mladíka, který se přetahoval o kabelku se starší paní,“ popisuje devětadvacetiletý Martin Ševčík z krajského města dramatické okamžiky, kterých byl v té chvíli svědkem.

Duchapřítomný mladý muž nezaváhal ani chvilku, vyskočil z auta a za mladým lupičem (16 let) se rozběhl. Dostihl jej pod schody před kulturním domem Gerbera. „Pronásledoval jsem jej asi dvě stě metrů, pak jsem mu zezadu podkopl nohy a klekl si na něj,“ pokračuje Martin Ševčík. V té chvíli už zavolali další svědci události policejní hlídku. Ta na místě zjistila, že lupič jim není neznámý.

„S podezřelým mladíkem jsme se již v minulosti několikrát setkali. Nyní jej podezíráme i z další majetkové trestné činnosti,“ říká budějovická policejní mluvčí Regina Tupá.

„Strach jsem v té chvíli neměl. Člověku to všechno dojde až později,“ líčí Martin Ševčík své pocity. Poté, co policisté mladého lupiče dostihli, rozhodli se Martina Ševčíka za jeho statečnost odměnit.

Od krajského policejního ředitele Radomíra Heřmana dostal včera náramkové hodinky. „Zachoval jste se jako správný a pravý chlap,“ ocenil Ševčíka policejní ředitel Heřman

Cena M. Velíška
Redakce Českobudějovického deníku Martina Ševčíka nominovala na Cenu Michala Velíška. Tu uděluje od roku 2006 Nadace Adra za statečnost při ochraně života a zdraví spoluobčanů. Cena je pojmenována podle televizního střihače, který byl před pěti lety zastřelen, když se snažil pomoci neznámé studentce v ohrožení. Jestli se mezi držitele ceny zařadí i Martin Ševčík, bude jasné na sklonku letošního roku.