Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Každá obálka s pruhem je za mřížemi důvodem k naději

České Budějovice - S ředitelkou budějovické vazební věznice Martinou Štanglovičovou o svátcích i změně zákona a propouštění odsouzených.

31.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Michaela Hasíková

Od nového roku dochází ke změně trestního zákona. Některé skutky, jako řízení vozidla bez řidičského oprávnění, které dosud byly trestným činem, budou nově posuzovány jako přestupek. Část odsouzených, kteří si odpykávají za takové věci trest ve vězení, se tak může dočkat brzkého propuštění na svobodu. „Počítáme s propuštěním jednotlivců, odhadem do pěti osob,“ říká ředitelka Vazební věznice v Českých Budějovicích Martina Štanglovičová.

Kolik vězňů u vás letos trávilo Vánoce a kolik jste jich pustili na svátky domů?

K 23. prosinci bylo ve Vazební věznici České Budějovice umístěno 236 vězněných osob, ve výkonu trestu odnětí svobody 137 odsouzených, ve vazbě 99 obviněných. Počty uvězněných osob se však denně mění.Svátky doma strávilo devět odsouzených, kteří splnili kritéria pro udělení nejvyšší kázeňské odměny, tedy přerušení výkonu trestu, která stanovuje zákon.

Kdo může být na svátky propuštěn domů?

Jestliže odsouzený svým chováním a jednáním nebo příkladným činem projevuje odpovědný přístup k plnění stanovených povinností a spolupracuje při naplňování účelu výkonu trestu, lze mu udělit kázeňskou odměnu ve formě přerušení výkonu trestu. I v takovém případě je však posuzován podle dalších přísných kritérií jako jsou charakter trestné činnosti, za niž byl odsouzen, délka trestu nebo riziko zneužití opuštění věznice.

Mohou být puštěni na Vánoce domů i lidé z vazby?

Obviněné – tedy osoby, na které byla uvalena vazba – může propustit z výkonu vazby pouze soud nebo státní zástupce. Důvodem propuštění je pominutí důvodů vazebního stíhání, nikoliv svátky. Takovou možnost, tedy propuštění obviněných na svátky, zákon nezná.

Mohou vězni dostávat nějaké dárky od svých blízkých?

Dárky mohou odsouzení i obvinění dostat od svých bližních v balíčku, jehož váha nesmí přesáhnout pět kilogramů. Musí to být zároveň pouze věci povolené podle předpisů. Nemohou dostat například vánoční cukroví a řadu dalších typických pochutin. Odsouzení mohou dostat balíček dvakrát ročně, obvinění čtyřikrát a u mladistvých je to častěji.

Stalo se někdy, že by toho někdo zneužil a chtěl propašovat třeba mobil ve vánočce nebo jiný kuriozní případ?

Pokud si dobře pamatuji, mobil ve vánočce nepřišel. Vězni samozřejmě bdělost zaměstnanců pravidelně testují různými pokusy, ale nějaké mimořádné, či kuriózní nálezy jsme nezaznamenali.

Kolik vězňů z věznice v Budějovicích pustíte po Novém roce na základě změny trestního zákona? O jaké případy se většinou jedná?

Rozhodnutí o propuštění je zcela v kompetenci příslušných soudů, zánik trestnosti některých činů posoudí u každé vězněné osoby, která přichází v úvahu. Příkazy k propuštění obdrží věznice až 1. ledna. Počítáme s propuštěním jednotlivců, odhadem do pěti osob. Následně počátkem roku 2010 budou soudy rozhodovat ve veřejných zasedáních o poměrném zkrácení trestů dalších odsouzených. Zánik trestnosti se bude týkat pouze některých ustanovení trestního zákona. U kolika z nich bude zkrácení natolik výrazné, že bude následovat okamžité propuštění, nelze předem odhadnout.

Domníváte se, že změna zákona je prospěšná? Není to naopak krok k rozpínání zločinnosti?

Změna zákona nastoluje možnost uplatnění tvrdších trestů u násilné trestné činnosti, u bagatelních trestných činů se mnoho nemění, případně jsou zde další možnosti ukládání trestů bez nutnosti ukládat trest odnětí svobody. Očekáváme alespoň částečné snížení počtu vězněných odsouzených. Nový zákon jako celek není měkčí a nedomnívám se, že povede k „rozpínání zločinnosti“.

Cítíte nebo vnímáte, že vězni toto považují za jakousi amnestii?

Pokud je to mezi vězni takto vnímáno, je to spíše vlivem médií, některá dokonce o amnestii hovořila, ač se o ni nejedná. Ve zdejší věznici zaměstnanci již v předstihu vysvětlují odsouzeným skutečný dopad nového zákona. Pravdou však je, že mnozí obvinění i odsouzení se i přes osvětu zaměstnanců vysloveně těší, že jim z trestu, ať již uloženého, nebo očekávaného „něco sundají“ – tedy trest zkrátí. Každá obálka s pruhem je důvodem pro radostnou naději na propuštění, či zmírnění trestu. A adekvátně tomuto očekávání se dostavuje po otevření obálky zklamání. Za jakousi amnestii je, obecně, tato situace mezi vězni považována.

Nečekali vězni, že k jakési amnestii dojde k 20. výročí listopadu 1989?

Samozřejmě amnestii čekali.

Co si přejete do nového roku? Více vězňů, nebo méně vězňů?

V České republice neexistuje trest smrti.Vězení je tedy pro člověka tím nejhorším trestem, který soud může jedinci uložit. Lze říci, že počet uvězněných je zrcadlem hodnot společnosti. Úspěchem nás všech by tedy bylo, pokud by se počty vězňů snižovaly.

Autor: Pavel Kroupa

31.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Čelní střet osobního vozidla s kamionem u obce Přechovice ve směru na Volyni si vyžádal dva lidské životy.
VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME
5

Černá středa na silnicích Strakonicka, již zemřeli tři lidé

Stanislavu Semrádovi z Kardašova Řečice se letos úroda obřích dýní povedla. Na snímku je s vnukem Zdeňkem.
9

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Ostré hádce manželů přihlížely dvě děti

České Budějovice - Vyhrocený spor mezi manželskou dvojicí mírnili v pondělí večer v jednom z bytů na sídlišti Máj českobudějovičtí strážníci. Hádce přihlížely dvě malé děti.

V Netolicích vyrostla obří dýně

Netolice - Obří dýni vypěstoval Jiří Vávra z Netolic.

Představujeme prvňáčky ze Základní a Mateřské školy v Dubném

Českobudějovicko - Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Českobudějovicku. 

Kam za zábavou a poznáním na Českobudějovicku

České Budějovice - Kam se můžete vypravit za zábavou i poučením na Českobudějovicku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení