Maškary a věneček se znovu vrací na scénu.

Asi nejmladší je nynější průvod v Žabovřeskách. Chodí se tady teprve druhým rokem. „Dohromady nám to dal hostinský,“ řekl k mladinké koledě v sobotu dopoledne Lukáš Houdek – rychtář. „Masek je stejně, možná víc, zlepšuje se to,“ komentoval Houdek atmosféru, která vládla v ulicích obce. Nad střechami domů se nesly nejen tóny od vyhrávající muziky, ale i dělostřelba a tradiční popěvky. „Je to Žabácká koleda,“ zdůraznil Milan Prediger, oblečený do pestrobarevných střapců. „Vyšli jsme z Doudlebské koledy,“ vysvětlil ale vzápětí Houdek. Dodal, že ráz masopustního průvodu je dán osobou zakladatele, který si do obce doudlebskou tradici přinesl sebou.

V ulicích vesnice nechyběla sličná myslivcová, která za sebou vezla v kárce medvídě, medvěd téměř dvoumetrový, jeptiška nebo močný, který každému hospodáři důkladně poprášil záda. "Hodně mouky na vdolky," provázel tradičním úslovím starobylý akt.

Před mnoha vraty čekalo na štramáky v černých šatech s pestrobarevnými „růžovými“ klobouky obvyklé pohoštění. „Připravili jsme všechno možné. Kořalku, pivo, horký čaj. Napekla jsem boží milosti,“ vypočetla Blanka Hálová. „Každý je na to nachystaný,“ zdůraznila Marie Brožová, která také v sychravém dopoledni čekala na koledníky. „Je to dobrý nápad, je to sranda,“ shodli se obě obyvatelky Žabovřesk.

Přípravy na akci trvají celý rok, finišují poslední dva měsíce před masopustem. „Funkce rozděluje hospodský,“ zmínil hejtman Vlastimil Vácha, třímající v ruce zbrusu novou halapartnu s nápisem ŽABOVŘESKY. Na její bodec každý hospodář, kterému se tančí kolečko, napichuje kus špeku. „Halapartnu jsme si nechali dělat u jedné nejmenované firmy,“ dodal Vácha a připojil, že násad z lísky je společnou prací rychtáře a hejtmana. „Děláme to z vlastní vůle a pro lidi, baví nás to,“ řekl Vácha před dalším kolečkem pro hospodáře.

Správný průvod se v podstatě protáhne až do pozdní noci. „Poprvé bude letos pohřben masopust,“ poznamenal ještě Milan Prediger k večernímu věnečku, který se chystal v hostinci.

Koledníci a maškary se v sobotu objevili i ve Střížově, v Dubném, v Plavu a na dalších místech.