Skupina mladíků ze vsi se svými rodinami vyráběla na sobotu pro tuto příležitost klobouky se 365 růžičkami. Koledník Ondřej Brašnička se směje: „Správně by to měly dělat svobodné holky, ale občas nám pomáhaly i naše babičky.“ Michal Novák oblékl masku zvanou Matka nebo Masopust už po dvanácté, Pavel Havelka koledoval poprvé. „Je to tradice a já to chtěl vždycky zkusit. Vždyť je to jen jednou ročně,“ říká mladík. Ke skupině jedenácti koledníků a Masopustu patří ještě tři Rybníkáři. Michal Novák má na hlavě „klobouk“ s vypreparovanou liškou. „To je všude jinak. Třeba v Budějovicích mají kohouta,“ upřesňuje.

Jen co pestrobarevná skupina oběhne kolečka, nasedne do náklaďáku Daniela Šímy, který prý místní na koledu vozí už 30 let, a jede se dál do vsi. Od domu k domu chodili koledníci s bujarou náladou a všude byli pohoštěni. „Koledu věnujeme hospodáři z tohoto poctivého příbytku,“ volají mladí muži a obíhají kolečko už u desátého domu, kde žádají štědrou koledu. Povzbuzují je kolem sousedé v maskách vojáků či sáčků čaje Teekanne nebo paní Martina a pan Dan ze stánku, kde smaží bramboráky. „Spotřebovali jsme asi šedesát kilo těsta,“ shoduje se dvojice, která popojíždí se skupinou. Než se stihnu rozkoukat, mám tváře červené od rtěnky jako někteří kolem.

Fotogalerie: Masopust v Hluboké u Borovan


Ve Střížově po dvanáctileté pauze pořádají masopust už 34 let. Ujímá se mě pětice mladíků v podivných převlecích. „My jsme Židi,“ vysvětlují. Kromě devíti koledníků, kteří obíhají kolečka a Matky/Masopustu, po návsi u kostela chodí další maškary jako Cikáni, muž na kole v uniformě listonošky s culíky nebo medvěd. „A támhle, ten v bílém, je Moučnej, ten obchází chalupy a ptá se, jestli chtějí koledu,“ ukazuje mi Žid Jakub Jaroš. Mladíci ze vsi Sedlo, kde se Masopust koná další neděli, tady každý rok oblečou jinou masku. „Za týden budeme koledníci my a v maskách přijdou místní,“ říká Petr Graman. Jejich úlohou je vybírat, co dostanou od lidí. To pak dají koledníkům. Kostýmy židů, kteří nechybí žádný rok, prý oprášili a doplnili o nové propriety. „Prodáváme podomní prádlo,“ vtipkuje Marek Beran a mává jednou z podprsenek vylepšujících jeho outfit. Abych měla suvenýr i odtud, malují mi na čelo rtěnkou srdíčko.

Starosta obce Jan Burda říká spokojeně: „I moji rodiče jsou na fotkách z masopustu.“ Večer všechny čeká taneční zábava.

Fotogalerie: Masopust ve Střížově