Českobudějovicko - Na devětadvacátý českobudějovický masopust v úterý 5. března přijedou koledovat mladíci z Doudleb. Jejich mládenecká růžičková koleda je podle Jana Šimánka, historika a kronikáře obce, tradice, vždyť Doudlebáci jezdí na masopust do Českých Budějovic už od roku 1990. „Vyrazí od Slávie s dechovkou Šumavanka, aby od primátora dostali právo koledy,“ láká Jan Šimánek. Koledníky z Doudleb uvidíte kromě náměstí Přemysla Otakara II. i před děkanstvím u katedrály sv. Mikuláše. „Budou mít totiž také kolečko pro děkana,“ vysvětluje Jan Šimánek.

Masopustní čas
je období od svátku Tří králů (6. ledna) do Popeleční (Škaredé) středy, od které začíná postní období. Popeleční středa je pohyblivý den. V některých letech může vyjít na začátek února a v dalších na březen.

Podle něj je masopust spíš venkovská záležitost. Do krajského města přivezou koledníci ze vsi ukázku. Každý z nich bude mít vysoký klobouk s 365 růzičkami, stejným počtem jako dnů v roce, a nahoře s jalovcem. „To je typické pro novohradsko a doudlebsko,“ objasňuje kronikář. Mladíky povede maškara zvaná Matka. „Koledníci budou hlavně tancovat starobylý tanec ,“ zve kronikář veřejnost na tradici při písničce Červená růžičko, proč se nerozvíjíš. Podívanou včetně mečové koledy Úsvit, dětské koledy Úsviťáček, folklorního souboru Furiant aj. uvidíte na náměstí v 16 h.

V Nových Hradech koledují v úterý 5. března od 9.30 h v Hotelu Máj děti ze školky. Dětská masopustní veselice se tam koná už podeváté. Podle učitelky Marie Dorotovičové se dodržují přesné tradice. Například děti žádají u starosty obce o právo koledovat a nebude chybět ani tradiční pohřbení masopustu. Účastní se 14 koledníků předškoláků s kloboučky, které se vyráběly ve školce při pracovních činnostech. "Malí od tří let mají ve školce nebo doma vyrobené masky. Všichni si užijí karneval," říká učitelka.

Dětskou koledu mají i v Rudolfově, a to od roku 2008. V úterý 5. března začíná v 9 h ze zahrady školky. Účastní se jí hlavně děti z mateřské školy a z prvního stupně základní školy. V půl desáté jdou ke starostovi žádat o právo masopustu. Nezapomenou zajít do místních provozoven a ukázat své masky a svou pouť zakončí v hostinci, kde na ně bude čekat odměna. Nebude chybět symbolický pohřeb masopustu.

Na poslední chvíli koledují i v Lišově.

Masopust znamená
„opuštění masa“ na počátku půstu. U slova karneval existuje více výkladů. Jeden vychází z latinského carne levare („odstranit maso“), druhý zdůrazňuje nabytí síly (valere)z masa (carnis).

Českokrumlovsko – Masopustní úterý v Českém Krumlově se ponese v duchu tématu Republika v rytmu swingu. Žáci ZUŠ a Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České, výtvarníci a muzikanti si připravili originální, vlastnoručně zhotovené masky. Masopustní průvod vyjde v 16 h ze ZUŠ v Kostelní ulici.

Masopustní průvod se vydá do ulic v 11 h z velešínské školy. Masopusta dnes tradičně pohřbí v Soběnově v rámci staročeské koledy stejně jako v Zubčicích.

Prachaticko – V úterý po 11. hodině dopoledne vyráží žernovický průvod masek po obci a okolí. Od osmi večer se koná tradiční masopustní veselice v žernovické hospodě. Začátek je od sedmi večer a hrát a bavit se budou podle slov Petry Kleinové, starostky Žernovic, do půlnoci.

V sobotu 9. března se rozjede masopustní veselí ve Zbytinách na Prachaticku. Začíná v deset dopoledne před hospodou. „Ukončení s tancovačkou se odehraje ve zbytinské hospůdce, kde do rozjetého vlaku naskočí kapela Mazanej Filip. Masky méně či více okázalé vítány,“ pozval zbytinský starosta Josef Furiš.

Jindřichochradecko – V sobotu 9. března je možné zavítat na masopust v Chlumu u Třeboně. Maškarní merenda v podání hasičů začne v 8 h ráno na tamním náměstí.