Tradiční masopustní koleda se vydala na svou cestu v sobotu 3. února 2024 v Plavu. Za obvyklého doprovodu maškar, mezi nimiž nechyběla vážná jeptiška, všeuměl z animovaného seriálu nebo dělostřelci. Jde ovšem o méně obvyklou koledu slaměnou.

„Koleda má deset slamáků, matku, moučného a dva židy,“ vypočetl za obvyklou základní sestavu Jiří Ribola. Moučnej Radim Šívr dodal, že ke každému masopustu patří doprovod masek. Většina koledníků zůstává stejných, někdy se jeden či dva členové obmění. Matku s cepem představuje už roky Jiří Novotný. „Dvacet sedm let v kuse. Nejvyšší čas přestat,“ konstatoval k dlouholetosti své účasti s úsměvem Jiří Novotný.

Masopustní koleda v Plavě.Masopustní koleda v Plavě.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Než se koleda vydá na cestu, je třeba vyrobit slaměný úbor, který tvoří klobouk a sláma našitá na oblečení. „Je to až deset hodin práce,“ upozornil Jan Tácha.

Pošlete nám pozvánky či fotky z vašeho masopustu na webeditori.jih@denik.cz. Rádi je zveřejníme.

Přes pečlivé přípravy přitom může dojít ke komplikacím. Dělostřelci odpálili v Plavě první ránu až po několika neúspěšných pokusech. Za pomoci dočasného zbrojíře se jim ale potom kanón rozstřílel parádně. Na vině možná byl „nekvalitní“ střelný prach, který nemá se střelným prachem nic společného -  stejně jako dělová koule vyrobená z hadru…

Večerní zábava se jako obvykle konala v hostinci Na Ostrově.