V Ševětíne, Komařicích, Olešnici a jinde vyrazí koledníci v sobotu a v neděli se dají do vytáčení koleček v Doudlebech. V řadě obcí se ale přehoupne lidová zábava až k úterku, skutečnému konci masopustu.

Mladá tradice

Od minulého roku například chodí průvod v Rudolfově. I letos vyrazí v úterý. Novou tradici založili místní patrioti ze Spolku přátel Rudolfova.

„Začínáme v deset hodin, zase v knihovně, jako vloni,“ zmínila knihovnice Jana Malšovská. Nesmí chybět povolení od starosty a pak se průvod vydá po městě. Má ovšem jednu zvláštnost. Hojně jsou v něm zastoupeny děti. „Zúčastní se děti ze školky i školy. Navštívíme i provozovny ve městě, poštu, holičství, obchody, doktory a hostinec,“ přiblížila naplánovanou cestu Malšovská.

Nesmí chybět zastavení u kostela a večer pohřeb Masopusta v hostinci Na Americe.

Náměstí

V úterý také zpestří odpoledne koleda na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. od 16 hodin. „Na náměstí nechodím, tam je to spíš o dívání, ale už tři roky jezdíme s kamarády na chalupu a tam chodíme s maškarami za koledníky,“ popsal svůj vztah k masopustu „městský“ mladík Pavel Jirkal z Českých Budějovic.

„Je to docela sranda a výborné odreagování, takové únorové repete silvestrovské noci, ale ve dne,“ dodal sedmadvacetiletý Jirkal.

Už o víkendu bude možné atmosféru masopustu okusit i na dosah českobudějovické městské hromadné dopravy. Ve Starých Hodějovicích, kde mají vše na povel dobrovolní hasiči. „Koleda bude v sobotu a pohřeb Masopustu je v úterý,“ zmínil za organizátory Aleš Vávra. Ve Starých Hodějovicích stihnou i vyměnit kapelu. V sobotu hraje Šumavanka a v úterý Dynínka.

Koledy se v sobotu dočká i Římov. Nejprve jde doudlebská mládenecká a odpoledne také slaměná „starých pánů“. Tradičně tady drží masopustní úterý s maškarním. „Maškary chodily v úterý i v průvodu, ale to vymizelo,“ poznamenal Vladimír Koupal, který se na bál chystá už po pětatřicáté. Maškarní má v posledních letech vždy určené téma. Předloni to byl cirkus, loni spartakiáda, letos zní tajné heslo rozkvetlá louka. „Jdu za moudrou květenu,“ poznamenal s úsměvem Koupal, který prozradil, že už se provalilo, že dámy půjdou za motýly.