„Je devět koledníků, plus matka koledy a čtyři židi, ti jsou takovou ostudou koledy,“ popsal tradiční obsazení staročeské koledy Jaroslav Pardamec ze Sdružení dobrovolných hasičů Nesměň, které jako obvykle masopust pořádalo.

Stará lidová tradice, která má náboženský podtext a předchází období půstu, se v téměř nezměněné podobě dochovala několik staletí. Není proto divu, že se do Nesměně přijela podívat spousta návštěvníků, mezi nimiž byli také příbuzní místních.

„Kolečko se dělá před každým domem v obci, ale protože je v domě třeba víc rodin, dělají se i tři nebo čtyři kolečka,“ vypočítává Pardamec. Ačkoliv je tedy v Nesměni asi sedmdesát obydlených domů, když se vše sečte, koledníci za den vykroužili až tři sta koleček.

Zhruba tolikrát také zazněla písnička Červená růžičko, proč se nerozvíjíš, kterou ke kolečkům hráli muzikanti ze Zalužanky.

Zatímco kolečka se přes den dělají pro hospodáře, jejich ženy se zvou večer do věnečku, tedy taneční zábavy, která celodenní masopustní slavnost zakončí.