Školka se otevírala už v roce 1964. „Já jsem do ní nastupovala ještě před jejím otevřením, už prvního srpna. To víte, bylo potřeba udělat spoustu věcí, připravit třídy a tak," vypráví Lubomíra Landová, bývalá ředitelka mateřské školy.

„Školka se nakonec mohla skutečně otevřít až v listopadu, protože do ní při stavbě nebyla zavedena pitná voda. A tak rodiče pomohli na dušičky vykopat vodovodní potrubí. To víte, chtěli to co nejvíce urychlit," vzpomíná na krušné začátky v tehdy nově postavené mateřince její první ředitelka.

„Tahle školka je vlastně podobně jako její první vodovodní přívod postavena svépomocí," dodává Lubomíra Landová. „Jen je škoda, že tehdejší architekt s nikým z praxe nekonzultoval plány budovy, dodnes tu chybí třeba lepší zázemí pro učitele," vysvětluje.

Nad obrázky vzpomíná na léta učení i ředitelování Ludmila Landová. Vedle ní stojí Dagmar Kožešníková, která dnes ve školce učí předškoláky.Lubomíra Landová vedla školku až do roku 1988. „Vždycky jsem se snažila, aby zde bylo dobré ovzduší, aby se tu především děti měly opravdu dobře," končí vyprávění.

Odchodem Lubomíry Landové ale školka neskončila. Na čtyři roky převzala vedení školky Irena Hitnausová. A v roce 1992 nastoupila na pozici ředitelky Lada Seimlová, která školku vede dodnes. „Školku jsem dobře znala, právě tady jsem totiž začínala hned po ukončení studia na škole v Kroměříži," usmívá se Lada Seimlová. „Díky tomu jsem hned na začátku dostala školu od paní ředitelky Landové," vysvětluje. A to byl důvod, proč nabídku vést tuto školku přijala  s nadšením.

Podobně jako její předchůdkyně se při vedení mateřinky musela potýkat i s vodou. Tentokrát to však byla voda povodňová. „Při velkých záplavách v roce 2002 jsme neunikli vodě, která z kanalizace zaplavila sklepy školky. Jako naschvál jsme to léto malovali, takže jsme spoustu vybavení měli uskladněnou právě ve sklepě," vypráví. Věci ve sklepě tak prý byly nenávratně zničeny. „Museli jsme vyházet spoustu věcí, včetně archivních materiálů," dodává. Ale i tuhle vodní pohromu školka ustála.

Další větší pohromy se už školce vyhnuly. „Jen ještě před pár lety hrozilo, že se školka zavře kvůli nedostatku dětí. Ale nakonec nás uzavření minulo a zdá se to až k nevíře, že letos naše školka slaví padesát let. Navíc je skvělé, že se nám do školky vracejí potomci těch, kteří školku sami vychodili," končí vyprávění současná ředitelka školky Lada Seimlová.

Ve školce děti baví hračky, které znají i rodiče

Venku na hřišti.Veselé obrázky na stěnách, upravené hřiště i vůně z kuchyně, to vše mě vítá při vstupu do mateřské školy E. Pittera. Školka má pouze jednu budovu, takže se děti navzájem znají nejen s ostatními spolužáky, ale i s učitelkami a ze všeho zde dýchá rodinná atmosféra a pohoda.

Hned v přízemí mají děti šatny, každá třída má svou místnost, kde nechybí věšáčky se značkami, ani poličky. Každá šatna je samozřejmě označena i maskotem třídy. A tak má školka třídu krtečků, berušek, sluníček a motýlků.

Ředitelka mateřinky Lada Seimlová mě vede do třídy s motýlkem na dveřích, ve které jsou předškoláci. Děti zrovna kreslí u stolečků. „Vidíte, tohle je vlastně moje třída," říká ředitelka „I já totiž učím, vždyť je to také to, co mě baví nejvíce," směje se.

Její kolegyně Dagmar Kožešníková nám ukazuje, s čím vším si děti hrají. „Máme tu počítač, na kterém si děti mohou zkoušet různé výukové programy, třeba k dopravní výchově. Ale nechybí tu ani obyčejné hračky," a ukazuje mi dřevěné skládačky a obrázky, které ale i nyní dětem dobře slouží. „Kluci si tady  vyhrají i s Merkurem," ukazuje mi ředitelka krabici plnou kovových součástek a šroubků.

„Je to skvělé, protože tahle stavebnice rozvíjí takovou tu jemnou motoriku, která dětem dnes dost často chybí," vysvětluje. „Ale chodíme také ven, máme tady kousek do Stromovky," loučí se se mnou Dagmar Kožešníková a dál se věnuje malým svěřencům, které příští rok už čeká školní docházka.

Některé děti se ze své třídy mezitím přesunuly ven, na hřiště. Venku mi mezi novými prolézačkami Lada Seimlová vypráví, jak to ve školce dnes chodí. „Děti tu učíme  základní dovednosti pro současný život, ale zároveň jim připomínáme historii a tradice  a také rozvíjíme jejich fantazii. Do některých akcí zapojujeme i rodiče. Díky tomu jsme tu měli společné tvoření, či výstavky prací dětí, každoročně se společně loučíme s předškoláky," popisuje život ve školce ředitelka.

„Dobré vztahy máme i s nedalekou základní školou, chodíme například na jejich hřiště, připravují pro nás třeba akci z pohádky do pohádky. Předškoláci se tam také chodí podívat, aby věděli, co je ve škole vlastně čeká," vypráví dál Lada Seimlová.

„Jsem ráda, že o tuhle školku mají rodiče stále zájem. Vrací se sem se svými dětmi nejen ti, kteří školku sami navštěvovali, ale i další. Však se nám jen do tohoto školního roku hlásilo kolem 130 dětí. My jsme ale měli místo pouze pro 37. V každé třídě totiž máme 27 dětí," vysvětluje na závěr Lada Seimlová.