Výdaje na maturitní plesy jsou značné a dál se zvyšují. Na výdaje přes sto tisíc korun se studenti připravují od prvního ročníku tak, že na společný účet vkládají dohodnuté částky.

Největší položkou bývá pronájem sálu. Ten se podle Vlasty Horské z českobudějovického kulturního domu Metropol u nich pohybuje od 50 do 60 tisíc podle požadovaných služeb.

Zorganizovat ples pro stovky lidí netrvá jedno odpoledne. Ředitelka Česko-anglického gymnázia v Českých Budějovicích Danuše Lhotková potvrzuje, že vše si řeší studenti sami. „Je to pro ně výchova k podnikání, nevstupujeme do toho ani jako instituce, že by peníze procházely přes účet školy. Rodiče zakládají účet a za čtyři roky našetří pět, šest tisíc. Studenty nutíme, aby měli co nejúspornější rozpočet. Dříve si i sami moderovali, nyní si některé třídy na organizaci plesu volí agenturu,“ uvedla Danuše Lhotková.

ŠATY Z PŮJČOVNY
Čtvrťačka Dominika Kocmichová z budějovického Gymnázia Jírovcova potvrdila, že „od prváku dávají každý rok 1500 korun, aby nedopláceli.“ Šaty si vypůjčí, aby jí pak zbytečně nevisely ve skříni. Objednávala je už v září za 4000 korun. Kvůli sponzorství v tombole obešli studenti firmy a doplní ji z vlastních zdrojů.

Spolužačka Klára Činátlová má přehled o financích k zajištění lednového plesu. Od školy dostali studenti 15 000 korun, které využijí na úhradu koordinátora z agentury,a třída o 30 studentech má za čtyři roky našetřeno 180 tisíc korun. Do sumy by se měli vejít. Dalším výdajem jsou šaty, boty, doplňky, oblek pro mladé pány. „Z naší třídy si pořizuje šaty jen jedna spolužačka, ostatní si je půjčujeme. Ceny se pohybují mezi čtyřmi a pěti tisíci,“ doplnila Klára.

Třída 4. A Gymnázia Písek chystá svůj maturitní ples na leden příštího roku. Náklady zatím studenti odhadují na 150 až 180 tisíc korun. "Nejdražší bude asi osvětlení,“ shodují se.

S obdobnými náklady (zhruba 160 tisíc korun) se musela vypořádat také třída 4La maturujícího ročníku Střední průmyslové školy strojní a stavební Tábor.