Studenti buď opakují předměty, v nichž na jaře neuspěli, nebo skládají celou zkoušku dospělosti. Jako například Lucie Tichavová z českobudějovické stavební průmyslovky. „Mě nepustili na jarní termín kvůli ekonomice, takže teď dělám celou maturitu," řekla jen pár minut před začátkem testu z matematiky. Po něm ji čekají písemná zkouška, didaktický test 
a ústní část z českého jazyka, další dva odborné předměty ze stavitelství a obhajoba maturitní práce.

Společné, státní části maturity, tedy češtinu a matematiku nebo cizí jazyk, skládají všichni repetenti z Českých Budějovic a okolí ve třech spádových školách. Jsou jimi Obchodní akademie, Střední škola obchodní, Husova 9 a Střední škola obchodu, služeb a podnikání 
a VOŠ Kněžskodvorská.

Školní část, ústní a praktické zkoušky maturity pak opakují studenti na svých kmenových školách. Například Michal Nálevka z Obchodní akademie  musel znovu na pět hodin usednout k počítači kvůli praktické úloze z účetnictví.  „Přes léto jsem si to prošel a už to bude dobré," věřil si Michal Nálevka. Podzimní maturita mu nepokazila ani prázdniny, ani přijímačky na vysokou školu. 
V říjnu nastoupí na Jihočeskou univerzitu.

Jak se shodují ředitelé spádových středních škol, letos byly státní maturity úspěšnější. „Oproti loňsku máme třetinu dětí," porovnala počet opakujících studentů ředitelka Obchodní akademie Zdeňka Sokolová.

Také Alena Sedláková ze Střední školy obchodu, služeb a podnikání se domnívá, že to letos šlo maturantům mnohem lépe. Důvodem je podle ní způsob hodnocení. „Předtím písemné práce hodnotili pracovníci CERMATu a učitelé neznali hodnotící kritéria, takže ani nemohli studenty na zkoušky dobře připravit. Dnes je hodnotí učitelé, a příprava už je mnohem lepší," vysvětluje Alena Sedláková.