„Maturita je i zkušenost do budoucna, příprava na vysokou. Je to ale něco s čím jsme se ještě nesetkali, je to trochu stres, ale máme přípravu a myslím si, že se nemusíme bát. Nemám přímo nahnáno z konkrétního předmětu. Učitelé byli hodně snaživí, byli nám k dispozici po celou dobu samostudia v nepříjemném období. Ujali se toho dobře. Vím, že v jiných školách to takto třeba neměli,“ líčí pocity maturantka 6.G.

Ulevilo se jí, když zjistila, že sloh z českého jazyka psát nebude. „Nevnímám to negativně, že zrušili slohovou práci, ale trochu jsem z toho měla obavy. Většině maturantů se spíše ulevilo, protože u slohu se stává častěji, že studenti vyhoří. Bývá tam vyprávění, zpráva, charakteristika…,“ přibližuje písemnou práci.

Návrat do škol. Žáci ze ZŠ a MŠ Borek přišli v pondělí zase do školy.
Rodiče přivedli děti do škol, sami ale zůstali venku

Didaktické testy, které chystá společnost Cermat, procházeli maturanti například při výuce. „Testy jsme trénovali ve škole, paní učitelka na angličtinu je nosila do hodin. Z češtiny jsme si je měli vytisknout doma a češtináře jsme se pak mohli doptat,“ popisuje přípravu.

Školní část Nikolu Drnkovou čeká z češtiny, angličtiny, společenských věd a zeměpisu v polovině června. „Teď o víkendu mě ale ještě čekají Scio testy, tedy přijímačky na vysokou. Těchto testů jsme se mohli zúčastnit prvně již v prosinci. Některé vysoké školy, ale sdělily, že nebudou brát červnové výsledky scií. A termín je nyní nastavený přibližně o 14 dní dříve. Jenže nevýhoda je taková, že testování probíhá on-line. Počítače musí mít web kameru a splňovat určité požadavky. Také společnost Scio rozeslala návod, co mají studenti dělat při on-line testování. Například se nesmí dívat delší dobu mimo počítač,“ říká k on-line termínu testování, který je letos pro studenty novinkou.

„Změnou je i to, že některé fakulty vyžadovaly k přijímačkám domácí práce. Nebo vysoké školy zrušily druhá kola přijímaček a v prvních kolech brali jen výsledek scií,“ naznačuje možné změny, kterým se letošní maturanti musí přizpůsobit.

Maturitní vysvědčení by studenti podle jejích slov měli dostat 26. června. „Jak bude probíhat předání zatím nevíme,“ doplňuje. Na podzim by ráda studovala politologii či marketing a PR.