Sály už mají maturanti ve většině případů objednány, k tomu se ale přidává spousta dalších nutností – od osvětlovačů, zvukaře, kapely, moderátora, až po skleničky na přípitek, vystoupení taneční skupiny či pozvánky.


Není divu, že se pak cena za ples studentům vyšplhá na vysoké částky. „Zatím nám to vychází na sto dvacet tisíc, a to ještě šetříme,“ prozradila studentka posledního ročníku z českobudějovického Gymnázia olympijských nadějí Andrea Ondráková.


„Peníze vybíráme už od prváku, každý tisícovku ročně, teď ale musíme doplácet, takže to vychází celkem šest tisíc na každého,“ řekla studentka.
Vybírat peníze na maturitní ples hned od prvních ročníků je dnes běžné téměř všude. I studenti Gymnázia J.V. Jirsíka střádají po tisícovce ročně. „Celkem každý zaplatí čtyři tisíce. Nás ples vyjde asi na devadesát tisíc, část by se nám měla vrátit z prodaných lístků,“ zmínil gymnazista Tadeáš Nový.


Největší částka za ples plyne na pronájem sálu. V Českých Budějovicích za něj studenti zaplatí i přes 50 tisíc korun. A je potřeba zamlouvat jej včas.
„Na letošní sezonu už jsou všechny termíny zamluvené, zůstal tu volný pouze jeden týden, kdy jsou v Českých Budějovicích jarní prázdniny,“ potvrdila Vlasta Horská z českobudějovického DK Metropol.


„Teď poskytujeme rezervace na rok 2010, kdy už jsou lukrativní termíny rozebrány,“ dodala Horská s tím, že studenti se ptají po vhodných datech už i na rok 2011.