Očekáváme to i tento rok,“ řekl před dvěma týdny Karel Havelka za provozovatele českobudějovického útulku v ulici Na Zlaté stoce. Jeho neradostná prognóza se ale nakonec nenaplnila.

Podle Jany Karlíčkové z útulku letos v povánočním období počet opuštěných psů nijak zásadně nevzrostl. „Myslím, že se lidé konečně začali chovat rozumně a nekupují zvířata jako překvapení k Vánocům, pokud si nejsou jistí, že se o ně obdarovaný dobře postará,“ poznamenala. Věří, že pravidlo o přívalu psů po Štědrém dnu již nebude platit.

Nijak dramaticky se během svátků také nezvedl počet zvířat, která pobíhají bez majitele v českobudějovických ulicích. „Počet odchytnutých zvířat se nezvýšil, spíš klesl samotný zájem o zadržené psy,“ uvedl Vladimír Kössl z odchytové služby České Budějovice.

Podle jeho názoru mají lidé ve vánočním čase starosti s úklidem a návštěvami a nezbývá jim proto čas na to, aby si své zaběhnuté mazlíčky vyzvedli.

Zájem o ztracená či odložená zvířata, která se nakonec do útulku dostanou, je stále poměrně velký. Hned v prvních povánočních dnech našlo nový domov celkem 11 opuštěných psů z útulku Na Zlaté stoce, na nové páníčky nemusí dlouho čekat především štěňata.

Útulek je otevřený každý všední den od 9 do 11 hodin a poté od 15.30 do 18.30 hodin. O víkendu a svátcích od 9 do 12 hodin. Ti, kteří se žádného zvířete nemohou ujmout, ale přesto by rádi pomohli, mohou přijít kdykoli venčit.

V útulku také uvítají dárky jako krmivo, obojky a vodítka. „Vodítek máme velkou spotřebu, psi je rychle ničí. Vždycky rádi přijmeme i nejrůznější hračky,“ uzavřel Havelka.