Miloš Velemínský, Věroslav Mertl, Karel Fořt, Jaroslav Pouzar, Drahomír Malý, Roman Pudivítr, Martin Homolka a Milan Malý. To jsou jména, která včera v obřadní síni českobudějovické radnice zazněla s mimořádnou vážností a úctou.

Jmenovaní jsou vůbec prvními nositeli vyznamenání za zásluhy a za statečnost, které město ve své novodobé historii udělilo. Ojedinělou událost načasovalo na 90. výročí vzniku samostatné Československé republiky.

„Medaili Za zásluhy obdrží lidé, kteří dlouhodobou činností nebo výraznými úspěchy v nejrůznějších oblastech přispěli k rozvoji nebo proslavení města, medaili Za statečnost zase ti, kteří zachránili lidský život nebo projevili osobní statečnost. Nositele vyznamenání vybralo kolegium primátora z návrhů, jež kanceláři primátora zaslaly všechny důležité budějovické instituce a organizace veřejného života, přičemž v užším výběru se vybíralo z celkem sedmnácti jmen,“ uvedl v předvečer slavnostního shromáždění primátor Juraj Thoma.

Ve čtveřici těch, kteří mohou při slavnostních příležitostech nosit medaili Za zásluhy, figuruje děkan Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity Miloš Velemínský, tvůrce české sociální pediatrie.

Po jeho bok se řadí také spisovatel, publicista a básník Věroslav Mertl, nositel Státní ceny za literaturu za rok 2001.

Vyznamenání za nesporné zásluhy se dostalo také Karlu Fořtovi, skautskému vůdci, knězi, misionáři a redaktorovi Rádia Svobodná Evropa.
Výběr padl i do sportovní sféry. Vedle bohaté sbírky hokejových medailí a prstenů pro vítěze Stanley Cupu se může vyzamenáním města pyšnit legenda českého a českobudějovického hokeje Jaroslav Pouzar.

Zatím jen čtyři statečné reprezentují hasiči Drahomír Malý a Roman Pudivítr, kteří zasahovali před dvěma lety u požáru na staveništi Mercury Centra, při kterém hrozila exploze propanbutanových lahví.

Za záchranu života českého motocyklisty, který havaroval na rakouské dálnici, ocenil primátor medailí i policejního kynologa Martina Homolku.
Tři československá a britská válečná vyznamenání doplní medailí Za statečnost Milan Malý. Na svém kontě má bojové nasazení u Tobruku i bojové akce 312. československé stíhací perutě RAF. Pro ocenění si přišel spolu s manželkou. „Ta mě vždycky držela a podporovala. Jsem rád, že se na nás, vojáky z Afriky, nezapomnělo. Bojovali jsme tenkrát za války v africké poušti, ale kdo už dneska o nás ví? Snad jen ten nový český film Tobruk režiséra Václava Marhoula nás připomněl. Měl jsem pak štěstí, že jsem z písku odešel do nebe a lítal jsem u 312. československé perutě v Anglii. A s tou jsem se dostal po válce i sem do Českých Budějovic,“ zavzpomínal.