Sedm osobností z Českých Budějovic ocenil v pondělí večer primátor města Juraj Thoma. Vyzdvihl ty, kteří pomáhali zachránit lidské životy, a ty, jenž se zasloužili o rozvoj v oblasti vědy a sociálních služeb.

Medaili Za zásluhy převzal Jiří Jankovský, ředitel Centra pro rehabilitaci dětí se zdravotním postižením Arpida. Ten zde působí již od roku 1993, nastavil odbornou koncepci a zúročil své vzdělání a akademickou kvalifikaci při práci s postiženými dětmi i jejich rodiči. Jiří Jankovský zároveň působí jako pedagog v oblasti speciální pedagogiky, psychologie a etiky.

Druhé vyznamenání Za zásluhy získal František Sehnal, celosvětově uznávaný vědec, který od roku 1985 pracuje v Entomologickém ústavu Akademie věd v Českých Budějovicích. Je autorem či spoluautorem více než 250 publikací a získal 22 patentových osvědčení. V roce 1990 byl navíc jedním ze zakladatelů Výboru pro založení Jihočeské univerzity.

Medaili Za statečnost obdržel z rukou primátora příslušník Hasičského záchranného sboru Martin Nosek. Ten v červenci 2012 jako velitel zásahu hledal dvě ztracené osoby v lese, dívku a chlapce v ohrožení života. Podařilo se mu vytipovat přibližný prostor a zasahující jednotky v rojnici nakonec dvojici nalezli. Chlapci pak okamžitě poskytli první pomoc.

Dalšími vyznamenanými jsou městští strážníci Milan Rotbauer a Miloš Kozák, kteří letos v květnu zachránili život člověku. Stalo se to v patrových garážích ve Větrné ulici, kde ležel starší muž bezvládně na zádech bez známek života. Strážníci zajistili první pomoc až do příjezdu zdravotníků a převozu postiženého do nemocnice.

Za stejný zásah převzali medaili i policisté Jan Klomfar a Jiří Kašpar. Se strážníky městské policie se střídali při poskytování nepřímé masáže srdce a dýchání z plic do plic. Lékař rychlé zdravotnické pomoci pak konstatoval, že svým okamžitým jednáním zachránili osmašedesátiletému muži život.

Příběhy oceněných si přečtete ve čtvrtečním vydání Deníku.