To vše a ještě mnohem víc čeká nyní návštěvníky kulturního domu Slavia v Českých Budějovicích. V pátek zde byla totiž slavnostně zahájena interaktivní výstava Mega Řecko. K vidění bude až do 25. července.

„Nejvíc se mi líbí ta loď. Pluli jsme do Řecka pro princeznu a nakonec jsme ji zachránili,“ chlubí se šestiletý Patrik Červený. Klárku Šavlovou pro změnu nejvíce zaujala řecká abeceda. „Líbí se mi i ty převleky za bohy,“ říká devítiletá dívenka.

Inspirace ve Vídni

Inspiraci k uspořádání této výstavy našli organizátoři ve Vídni. Samotná příprava pak trvala zhruba jeden měsíc. Většinu informačních tabulí přitom vytvořili studenti Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity.

„Vůbec jsem nečekala, že to bude tak hezké. Viděla jsem i originální výstavu ve Vídni, ale myslím, že tato bude mnohem lepší,“ popisuje čtyřiadvacetiletá lektorka Tereza Špácalová.

Ta bude v průběhu léta absolvovat s dětmi řadu workshopů, například výrobu keramiky nebo drobných věcí z bronzu.

Výstava navazuje na stálou expozici o Řecku, která je trvale k vidění v Zoom Kindermuseum ve Vídni.

V České republice i v jihočeské metropoli tak má svou premiéru. „Všechno podstatné v našem životě má své kořeny v Řecku. Logické myšlení, technika, architektura i demokratické rozhodování,“ vysvětluje za organizátory Iva Kalmusová ze společnosti Hrát2Objevovat.

Všech vystavených exponátů se podle ní návštěvníci nejen mohou, ale dokonce musejí dotýkat. „Je to dobré, děti se alespoň dostanou k zážitkům a vyblbnou se,“ připomíná další z lektorů Petr Skoumal.

Krom jiného si zde mohou děti například vyzkoušet helmu, štít a kopí, jaké nosili v dávných dobách řečtí vojáci. „Líbí se mi to, ale je to všechno připoutané. Domů bych to chtěl taky,“ reaguje osmiletý Pepa Bazar. „Tím kopím bych píchal do země a udělala by se ohromná vlna,“ dodává.

Návštěva z Řecka

Slavnostní zahájení výstavy si včera nenechal ujít ani řecký velvyslanec, Jeho Excelence Konstantinos Kokosis. Ocenil zejména to, že výstava připomíná i věci, na které už dnes zapomínají i samotní Řekové.

Přínos výstavy vyzdvihl i náměstek primátora Rudolf Vodička. „Známý historik Václav Černý kdysi řekl, že naše civilizace stojí na třech pilířích. Řekové nám dali rozum, Římané právo a Židé lásku. Doufám proto, že všichni na této výstavě dojdeme rozumu,“ uvedl.

Expozice Mega Řecko se rozkládá na ploše pět set metrů čtverečních. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout od úterý do neděle mezi 10. a 18. hodinou. Navazuje na loňskou úspěšnou výstavu Hry a klamy, která se konala v kulturním domě Metropol. Během šesti týdnů ji navštívilo přibližně deset tisíc lidí.
„Jsem tady se ségrou a moc se mi tu líbí. Určitě se sem ještě o prázdninách přijdu podívat,“ uzavírá šestiletá Míša Šavlová.

Mega Řecko
Termín: 24. 4. – 25. 7.
Místo: Kulturní dům Slávie
Vstupné: Děti, dospělí 60 Kč, senioři a držitelé průkazu ZTP 50 Kč, školní skupiny 30 Kč, rodinné vstupné (dva dospělí a maximálně tři děti) 200 Kč
Otevírací doba: Pro veřejnost: úterý – neděle 10 – 18 hodin
Pro školní skupiny: pondělí – pátek 8. 30, 10. 30, 12. 30, 14. 30 (prohlídka cca 1, 5 hodiny)
Předchozí rezervace pro školní skupiny nutná
www.hrat2objevovat.cz