Týn nad Vltavou - V neděli v podvečer se sešla delegace vítězného hnutí ProTejn s pěti mandáty v zastupitelstvu v čele s Ondřejem Bouškou s šesti úspěšnými subjekty. „Nebudeme ale jednat s komunisty,“ upozornil Ondřej Bouška. „Věřím, že všichni potáhneme za jeden provaz ve prospěch občanů. A že politika se dá dělat slušně,“ míní.

Hluboká nad Vltavou - Do povolebního vyjednávání se v neděli pustil Tomáš Jirsa z vítězné ODS, jež získala sedm mandátů. „V průběhu dne se určitě sejdeme se všemi stranami, které byly v minulém volebním období součástí koalice. Ta fungovala, což lidé ocenili ve volbách, takže se budeme určitě domlouvat na spolupráci.“

Trhové Sviny - V Trhových Svinech obhájila dvě nejsilnější uskupení po pěti místech v zastupitelstvu. Podle starosty Pavla Randy (Jsme tady doma) je domluvena první schůzka k vyjednáváním na středu. Pozvána je Volba pro město Trhové Sviny (také 5 mandátů) i další členové nynější koalice, která by mohla mít opět většinu.

Lišov - Zastupitelstvo složené ze všech stran, jimž dali voliči mandát, chtějí i v dalším volebním období zachovat v Lišově. „V minulosti se nám tento unikát osvědčil,“ zdůvodnil Jiří Švec, lídr vítězného uskupení SNK LIŠOVSKO (43,29 % hlasů). Se silným mandátem má Jiří Švec téměř jistou obhajobu postu starosty.

Borovany - Suverénním vítězem v Borovanech je ČSSD s 8 zastupiteli. Přesto potřebuje koaličního spojence. Po třech mandátech získali KDU-ČSL a ČSNS, 2 křesla obsadí Šance pro Borovany, jedno ODS. „O možné spolupráci začneme jednat počátkem příštího týdne,“ odhaduje lídr sociálních demokratů a nynější starosta Petr Jenkner.

Zliv - Schůzování má teprve před sebou vítěz voleb ve Zlivi, a to družení Občané pro Zliv. Velice si vážíme důvěry, které se nám dostalo. Bral jsem to jako vynikající výsledek,“ reagoval na zisk čtyř mandátů lídr Jan Koudelka. Na otázku, jestli bude usilovat o post starosty, uvedl: „Byl bych ochoten do té funkce jít.“

Rudolfov - Vítězem voleb je na hlasy uskupení Společně pro Rudolfov (4 mandáty). Dosavadní starosta Vít Kavalír (ODS, také 4 mandáty) uvedl, že povolební vyjednávání jsou teprve na začátku. „Těch variant je velmi mnoho,“ doplnil Vít Kavalír. Možné je i pokračování dosavadní koalice ODS a Občané pro rozvoj Rudolfova.

Nové Hrady - Už třetí volební období mají 9 mandátů Občané pro zdravé město.To samo o sobě znamená nadpoloviční většinu, přesto lídr a dosavadní starosta Vladimír Hokr nevylučuje spolupráci s dalšími subjekty. „Vyjednávací tým utvoříme až v pondělí, budeme chtít se všemi stranami mluvit a řešit budoucí uspořádání,“ říká.

Ilustrační foto.
Představujeme nově zvolené zastupitele - České Budějovice