Důležité slovo také bude řečeno k podpoře různých spolků a organizací prostřednictvím grantů, k četnosti autobusových spojů nebo k době, po kterou  bude svítit veřejné osvětlení.

Bezkonkurenčně největší balík peněz každý rok rozděluje na Budějovicku v rámci rozpočtu město České Budějovice. Jeho výdaje jsou pro příští rok naplánované na úrovni 1,6 miliardy korun. Většinu z těchto financí ale spolknou běžné náklady na chod města. Na investice bude celkem 212 milionů korun.

Podle náměstka primátora Pavla Matouška budou 
k největším investičním výdajům patřit rekonstrukce školní kuchyně v ZŠ Pohůrecká (18 mil. Kč), rekonstrukce mostu v Jírovcově ulici (9 mil. Kč) nebo vypracování projektové dokumentace pro přeměnu kasáren 
v ulici Jana Žižky (10 mil. Kč).

Budějovice ale mají ještě 
v záloze připravené třeba rekonstrukce ulic za 188 milionů korun. Na ty by se dostalo například ve chvíli, kdy by  město získalo dotace.

V Týně nad Vltavou plánují výdaje 138,3 milionu korun. Podle tajemníka úřadu Luďka Chlandy se chystá například zateplení Městské polikliniky (13 mil. Kč) nebo dokončení zateplení budovy sportovní haly (3,5 mil. Kč).

Investice chystají i malé obce. Například Mydlovary plánují rekonstrukci dvou asfaltových hřišť.

V Jankově budou rozpočet schvalovat 30. prosince. Podle starosty Jana Jílka je připraveno v obecní pokladně tři čtvrtě milionu korun na lokální opravy infrastruktury
v Jankově i v Holašovicích, které pod Jankov patří. Dalších 1,6 milionu korun chce  obec vynaložit na vylepšení vodovodní soustavy. „Rozpočet je připravený jako vyrovnaný, na straně příjmů i výdajů přibližně ve výši 4,7 milionu korun," říká Jan Jílek.

Část obcí letos nebude rozpočty na příští rok schvalovat a počká si na to, jak na konci roku dopadnou účetní uzávěrky. První měsíce roku budou hospodařit v rozpočtovém provizoriu, například v Úsilném.

O možné největší investiční akci však mají jasno i tady. Za šest milionů korun by chtěli stavět víceúčelové hřiště. Vedle fotbalového areálu by tak vyrostla plocha využitelná pro nohejbalů, tenis nebo volejbal. Z regionálního operačního programu už je přislíbena i dotace.

Podle starosty Úsilného Pavla Kašpárka se ale nyní jedná o možné úpravě projektu, tak, aby byla přijatelná pro obec i poskytovatele dotací. Pak chce obec vypsat na zakázku už třetí výběrové řízení. Obce s rozpočtovým provizoriem musí 
v zastupitelstvu schválit plán rozdělování financí do konce března příslušného roku.