Příprava volebních místností a materiálů pro říjnové krajské a zčásti i senátní volby v jižních Čechách pomalu finišuje. Ke zvláštnostem hlasování budou patřit opatření proti koronaviru.

Českobudějovický magistrát aktuálně připravuje volební materiály pro všech 90 okrskových volebních komisí. Podle primátora Jiřího Svobody je navíc nutno zabezpečit nejen jejich členy, ale i obslužný personál, a v době voleb i samotné voliče, dostatečným počtem ochranných pomůcek. "Jejich používání bude vzhledem k současné koronavirové situaci pravděpodobně nezbytné,“ říká primátor Jiří Svoboda. Směrnice Ministerstva ČR ze dne 10.8.2020 poskytla obecním úřadům pro případ aktivace hygienicko-protiepidemických opatření návod, které z jednotlivých volebních akcí pomůckami zabezpečit. Zejména voliči tak nemusejí mít podle primátora obavu, že by magistrát situaci podcenil.

Na území města České Budějovice se v termínu 2. a 3. října 2020 uskuteční volby do zastupitelstva Jihočeského kraje, kam kandiduje celkem 20 politických stran, hnutí nebo koalic. „Nově budou moci voliči, kterým byla oficiálně nařízena karanténa využít volby z auta, v případě podané žádosti ke Krajskému úřadu Jihočeského kraje pak takové voliče navštíví speciální volební komise se zvláštní přenosnou volební schránkou,“ dodává vedoucí správního odboru Jan Kostík. Poslední z novinek by se měla týkat pobytových zařízení (ústavy sociální péče a obdobná zařízení), které budou z karanténních důvodu v izolaci. Tam se opět dostaví speciálně zřízená komise pro hlasování.

Na volby už se chystají i jinde v regionu. Obce a města už zahájila i nákup dezinfekčních prostředků a dalších potřeb pro členy volebních komisích. Třeba roušek budou v krajských volbách v říjnu potřeba tisíce jen pro členy komisí.

Zásoby začali dělat podle místostarosty Daniela Vejvody i v Kájově na Českokrumlovsku. „Máme nakoupené dezinfekční prostředky. Nakoupili jsme do zásoby i roušky, preventivně i pro školu,“ zmínil Daniel Vejvoda s tím, že zatím obec vyčká na podrobnější pokyny. „Dnes jsme dostali manuál pro školy, zrovna ho čtu,“ naznačil v úterý Daniel Vejvoda, co dalšího ještě například bude muset obec kvůli koronaviru řešit.

V Jindřichově Hradci oslovil v úterý Deník tajemníka městského úřadu Karla Holého právě ve chvíli, kdy se konala porada ohledně nákupu ochranných prostředků. „Jsme u první položky, u dezinfekce,“ prozradil s úsměvem Karel Holý. V Jindřichově Hradci očekávají, že v okrskových volebních komisích zasedne necelých dvě stě lidí. Ale protože se ve městě konají i senátní volby, bude nutné při nákupech počítat celkem se čtyřmi dny hlasování.

Strakonice objednávaly „výbavu“ pro okrskové volební komise v pátek a tento týden. Podle Markéty Bučokové, mluvčí města Strakonice, je to zatím za částku 30 000 korun. „Roušky, gumové rukavice, dezinfekční gely nebo spreje,“ naznačila Markéta Bučoková, co se například objednávalo.

Vše by mělo být připraveno už na školení okrskových volebních komisí v září. Ještě bude město objednávat další prostředky na dezinfekci volebních místností. To ale až po upřesnění požadavků ze strany vlády nebo hygieniků v polovině září.

Hlavní zásobu už ale chtějí mít v tu dobu ve Strakonicích připravenou. „Kdybychom začali shánět materiál až v září, mohlo by se stát, že v obchodech nebude nic, jako na jaře,“ zmínila Markéta Bučoková.

V úterý vylosovaná čísla na hlasovací lístky pro krajské volby se v jižních Čechách týkají následujících subjektů: Demokratická strana zelených (5), STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ (7), Strana zelených (13), SPD (16), Česká pirátská strana (19), VIZE – národní socialisté (23), ODS (33), DSSS (38), ALIANCE NÁRODNÍCH SIL (43), ČSSD (45), ANO 2011 (50), TOP 09 a KDU-ČSL (53), KSČM (63), Volte Pravý Blok (67), Trikolóra hn. obč. (70), Svobodní (71), Změna 2020 (72), JIHOČEŠI 2012 (80), Rozumní – Petr Hannig (82), Mor. zem. hn. (84). Čísla odpovídají tomu, že se v Praze losovala najednou čísla pro všechny kandidující subjekty napříč regiony. Celkem kandiduje v republice přes 80 subjektů.