Předseda regionální ODS, městský a krajský zastupitel Martin Kuba to zdůvodňuje: „Jak se městu bude v budoucnu dařit, o tom budou rozhodovat děti, které jsou dnes na základních školách, a proto chceme, aby je učili ti nejlepší pedagogové.“ Učitelský sbor stárne a dostat do škol mladé, šikovné, zapálené absolventy pedagogických fakult, kteří často vydělají více v jiných oborech, je obecný problém. „Navrhujeme, aby město nejšikovnějším absolventům nabídlo náborový příspěvek 150 tisíc korun vyplácený po tři roky a možnost bydlení v městských bytech za symbolické nájemné,“ nastínil motivaci s tím, že během tří let si noví učitelé vytvoří profesní a osobní vazby, takže je předpoklad, že v Budějovicích zůstanou.

Děkanka Ekonomické fakulty JU Dagmar Škodová Parmová přidává: „Nedostatek učitelů se projevuje dlouhodobě. Chceme-li pro budějovické děti nejlepší vzdělání, musíme dát jasně najevo, že o mladé schopné učitele v Českých Budějovicích opravdu stojíme! V soukromém sektoru spolu o nejlepší odborníky soutěží jednotlivé firmy různými pobídkami, tady to musí být město a kraj, které dají najevo, že stojí o ty nejlepší mladé absolventy.“

Příští týden se zástupci ODS setkají s náměstkem primátora pro školství Viktorem Vojtkem a požádají o schůzku zástupce všech klubů koalice, aby se návrh prosadil na některém z nejbližších jednání zastupitelů.

Martin Kuba chce do dvou týdnů s hejtmankou Ivanou Stráskou řešit i problém středního školství, kterým jsou chybějící učitelé odborných předmětů. Jejich nedostatek je podle něj logický, neboť tito lidé si ve firmách vydělají mnohem víc než ve školách.