Zadlužení stouplo s dalšími kredity ze 394 na 473 miliony eur. „Letos situace nebude lepší,“ napsal ve středu linecký deník OÖN a poukazem na klesající výnos spolkových daní. Loni z nich město dostalo 195,8 milionu eur, letos to má být o osm milionů méně. „Úrovně roku 2008 dosáhneme nejdříve v roce 2013,“ říká v listě finanční radní Johann Mayr.

Linec měl loni rozpočet 722,5 milionu eur. V pokladní správě město vydalo 477 milionů, ale inkasovalo jen 473,8 milionů. Kromě toho investovalo společně se svým bytovým podnikem, městskou nemocnicí a domovy seniorů 147 milionů.

Drahé služby

Průměrná čtyřčlenná domácnost v bytě o 95 čtverečných metrech ve vícepodlažním domě platí za „balíček služeb“, v nichž je vodné, stočné a odvoz odpadu, ročně 437 eur, v Gmundenu ale například 1182 eur. Levněji je naopak například ve Welsu. Střední hodnota je 919,25 eura.

Proletěl se načerno

V podvozku jumba ministerského předsedy Spojených arabských emirátů přeletěl v neděli večer nepozorovaně z Vídně – Schwechatu do Londýna 20letý Rumun. „Jak k tomu došlo, ještě není jasné,“ napsal středeční deník OÖN. Uvedl, že letadlo přistálo ve čtvrtek bez pasažérů ve Vídni a bylo odstaveno na odlehlé parkoviště. V neděli odletělo opět bez regulérních cestujících do Londýna. „Rumun musel do podvozku vylézt v této době,“ uvedl list. Dodal, že po přistání v Heathrow černý pasažér ze svého úkrytu „svým způsobem vypadl“. Byl silně podchlazen a vážně zraněn, ale přežil – prý jen proto, že vzhledem k bouřkám letělo letadlo níže než obvykle. Arabský šejch si prý na incident už stěžoval ve Vídni.