Nemilé překvapení měl nachystané českobudějovický dopravní podnik pro školáky a jejich rodiče na 1. září. Po čtyřech letech chtěl upustit od praxe, kdy se v první školní den neplatilo jízdné v MHD. Už to i vyvěsil jako oznámení na předprodejích. Po dotazu Deníku ale předvedla firma ukázkový obrat o 180°. Sleva možná nakonec zase bude!

Kritiku sklidil původní plán dopravního podniku například ze strany někdejší budějovické zastupitelky Marie Paukejové (Suverenita). „V Českých Budějovicích nastupuje prvního září do škol celá řada studentů a žáků. Sleva na jízdném byla účelově dělaná proto, aby lidé nejezdili tento den autem,“ řekla Paukejová. „Je to další krok dělaný pro lidi, který město ruší,“ upozornila Paukejová.

Dopravní podnik (DP), který je stoprocentně vlastněn městem, se ale včera odpoledne (v rozporu s vývěskami) vyjádřil v tom smyslu, že ještě není vše rozhodnuto. „V minulých letech znamenala tato akce pro dopravní podnik ztrátu přibližně 180 000 korun za jeden den cestování zdarma,“ uvedl za firmu Radek Filip, vedoucí oddělení strategie dopravy. Doplnil ale, že dopravní podnik zvažuje, že se bude i letos jezdit zdarma a hledají se zdroje, jak ztrátu pokrýt.

Jestli se v Českých Budějovicích bude jezdit 1. září zadarmo, o tom se rozhodne v pondělí. Své si k tomu řeknou dopravní podnik (DP) a město, které je stoprocentním vlastníkem firmy.

„O konečném rozhodnutí, které bude k dispozici v pondělí 29. srpna, budeme neprodleně informovat média i veřejnost,“ uvedl pro Deník Radek Filip, vedoucí oddělení strategie dopravy v DP České Budějovice. Cestujícím, které redakce oslovila, se žádostí o reakci, většinou nevadí ani tak fakt, že by měli za jízdné platit, ale spíš to, že to mnohé lidi od jízdy hromadnou dopravou odradí. „Na začátku školního roku přivážejí rodiče děti do škol a město bývá už tak ucpané. Pokud bude hromadná doprava na tento den zpoplatněná, pojedou autem asi i mnozí lidé z Budějovic a bude to ještě horší,“ soudí například 36letý ekonom Petr Dvořák z Budějovic.

Tarif jízdného projednává zpravidla rada města. O zrušení praxe, kdy se 1. září neplatí, ale rada města podle náměstkyně primátora Ivany Popelové nejednala. „Rada města se vůbec tímto záměrem nezabývala, protože jí nebyl předložen a při množství bodů, které jsme k projednání měli, nikoho nenapadlo, že se začátek školního roku tak rychle blíží,“ uvedla Popelová k poslednímu jednání rady, které se uskutečnilo v uplynulém týdnu. K opatření, které bylo zavedeno před čtyřmi lety, Popelová řekla, že osobně si myslí, že je to rozumný krok. „Aspoň trošku eliminuje dopravní chaos prvního školního dne. Proto v pondělí navrhnu ve vedení města, abychom se tímto problémem zabývali. Je pravda, že podnět na dopravní podnik by měl jít právě z města, protože nám se DP zodpovídá, jak hospodaří,“ doplnila Popelová. Dopravní podnik má z akce na 1. září ztrátu asi 180 000 korun. Aby ji eliminoval, chtěl bezplatné ježdění zrušit.

Deník má ověřeno z několika zdrojů, že už to bylo pevně rozhodnuto například i ohledně informování veřejnosti. V rámci úsporných opatření už zrušil DP od 1. července dvě předprodejní místa. „Zrušeny byly předprodejní kanceláře na sídlištích Vltava a Máj. Důvodem byl nízký zájem cestujících v porovnání s ostatními předprodeji v Mercury Centru, na sídlišti Šumava a v sídle Dopravního podniku v Novohradské ulici,“ potvrdil za DP Radek Filip. Dodal, že provoz míst, která zůstala, bude posílen. „Zároveň připravujeme technické řešení on-line prodeje kupónů k časovým předplatným jízdenkám,“ připojil Filip.

Edwin Otta Pavel Kroupa