Nespokojení sousedé, kteří bydlí vedle českobudějovické Besedy Na Sadech, si již od počátku léta stěžují na hluk, který vychází ze zdejšího hudebního klubu a restaurace. Několikrát už na místo volali policisty, aby se domohli ticha. „Lokalita u Besedy ale nepatří mezi problematické,“ říká mluvčí českobudějovických strážníků Václav Sup. V rozhovoru pro Deník se vyjádřil i k dalším problémům souvisejícím s nočním klidem a jeho rušením ve městě.

Obyvatelé obou domů kolem objektu Besedy si stěžují na častý nepořádek a rušení nočního klidu. Tvrdí, že by se situace určitě zlepšila, kdyby strážníci na místo instalovali bezpečnostní kameru. Je to tak?
Umístění kamery a vybudování nového kamerového bodu je záležitost za tři až čtyři sta tisíc korun. Proto je třeba důkladně zvážit, kam kameru umístit, aby se investice vrátila v podobě většího bezpečí občanů.
Bohužel nebo spíše bohudíky, lokalita u Besedy nepatří mezi ty problematické. Teď se snažíme získat dotace na vybudování dvou nových kamerových bodů pro oblast Palackého náměstí, které nás z hlediska bezpečnosti tíží daleko více.
V rámci studie, kterou jsme si nechali zpracovat, jsme se okolím Besedy zabývali. Řešili jsme ho jak z hlediska technických možností a nákladů na umístění, tak i z pohledu bezpečnosti. Počítáme zde s otočnou kamerou na sloupu trolejového vedení, která by byla napojena optickým kabelem na budovy polikliniky. Jde ale zatím pouze o návrh, podobných kamer bychom v Budějovicích potřebovali dalších dvacet. V rámci stanovených priorit se proto zatím na lokalitu Besedy nedostalo.

Může hluk měřit městská policie, nebo na to musí povolat odborníky z hygienické stanice?
Měření hluku musí provádět pouze hygienik. Navíc stížnosti na překračování hluku pocházejí především z nočních hodin, a to nám na místo nikdo nepřijede. Měření si navíc hygienická stanice nechá zaplatit a je ho potřeba i dopředu objednávat. A dáte mi asi za pravdu, že týden dva předem nedokážeme určit, ve které části města bude hladina hluku překračována.

Jak časté jsou v centru města stížnosti na hluk? Týkají se jen hospod a klubů, nebo i jiných zařízení?
Počty stížností se liší v závislosti na počasí, ročním období nebo na konkrétním dnu v týdnu. V létě, v období předzahrádek, zvláště v pátek nebo v sobotu, je takových oznámení přijato více než jindy.
Za noční službu jich přijmeme průměrně čtyři až šest, někdy i víc. Často však strážníci přijedou na místo a nemají co řešit, neboť hluk vychází od lidí, kteří se vracejí domů ulicemi města nebo si vyběhnou ven z hospody zatelefonovat nebo zakouřit. I když naše hlídka přijede na místo do pár minut, lidé jsou již dávno pryč. Samozřejmě pokud ale takovou osobu přistihneme, tak s ní tento přestupek řešíme.
Některým lidem ale vadí úplně všechno, i když si venku hrají malé děti nebo když si maminky s kočárky povídají na lavičkách. Je jasné, že na sídlištích nebo přes léto, když mají lidé v noci otevřená okna a větrají, je z venku slyšet opravdu každé slovo.
V těchto případech apeluji především na zdravý lidský rozum. Občas musíme řešit i kuriózní případy, jako když nám například zavolala paní, že ji z venku ruší houkání sovy nebo příliš hlasitý vítr. V podobných případech jsme opravdu bezmocní.