Konečný ortel vyřkli českobudějovičtí radní nad skomírající akciovou společností Městské kulturní domy (MKD). Bude zrušena bez likvidace a oficiálně o tom má rozhodnout vedení společnosti do poloviny roku 2009. Město si tím chce mimo jiné uvolnit ruce ohledně budoucnosti KD Slavie.

Jedním z důvodů pro rozhodnutí radních bylo hospodaření společnosti. Podle primátora Juraje Thomy byla sice akciovka vlastněná městem v zisku, ale většinu ho sama spotřebovala na provozní náklady. „Za deset let vydělala společnost za dům na náměstí deset milionů korun,“ zmínil primátor s tím, že se ale peníze do této nemovitosti žádné nevrátily. Dům umění na náměstí Přemysla Otakara II. patří spolu s KD Slavie a KD Vltava k nemovitostem, které akciová společnost MKD pronajímá nebo spravuje.

Vlastník

Napříště by jednotlivé nemovitosti mělo přímo spravovat město. „Myslíme si, že je lepší být přímým vlastníkem,“ řekl k plánované změně náměstek primátora Rudolf Vodička. A naznačil, že by to bylo výhodnější i v případě rekonstrukce KD Slavie, známého „Armáďáku“.

Budoucnost jednotlivých nemovitostí je teď otevřená, včetně prodeje.

V KD Vltava je soukromý nájemce se smlouvou do roku 2014. Mimo jiné je zde v současnosti herna, restaurace nebo kulturní sál. Možný prodej KD Vltava například nadhodil na posledním jednání zastupitelstva i náměstek primátora František Jelen s tím, že v tomto případě je město správcem „škaredého“ majetku, který pro něj není potřebný.

Rozpočet

Podle Vodičky, který pro radu města zpracovával návrh koncepce, co s akciovkou MKD učinit, je možné u KD Vltava možné uvažovat i o odprodeji. O Domu umění na náměstí Přemysla Otakara II. dosud žádné rozhodnutí nepadlo.

Na dotaz Deníku, zda je právě teď na prodej nemovitostí vhodná doba náměstek Vodička konstatoval, že předpokládá, že by se nemovitosti dražily na základě znaleckého posudku a že to nebude tak úplně rychlý proces.

Peníze za nemovitosti by mohly sloužit ke krytí výpadku příjmů od státu v městském rozpočtu, což byl i smysl Jelenova návrhu. Nebo by je mohla radnice použít na rekonstrukci KD Slavie, pokud by se do ní pustila.

Proměna Slavie podle moderních požadavků byla ostatně už několikrát téměř připravena, včetně příslušných financí v rozpočtu města. Naposledy se na ni měly použít peníze, které město dostalo od kraje za prodej budovy, v níž sídlí Jihočeské muzeum.

Zdrženlivost by ale doporučil radnici při prodeji městských kulturních zařízení českobudějovický hudební producent Aleš Trdla. „Myslím si, že by to byl trošku krok zpět,“ říká Trdla dodává, že co město prodá, je většinou pro kulturu ztraceno.

„Čeho se město zbaví, toho se často chytí nějaký pracháč, který nemá o kulturu zájem. Pořádá třeba jen trhy a jiné prodejní akce, aby vydělával,“ konstatoval Trdla.

Půvab

Připojil, že například Kaplice se zbavila objektu, který za deset, dvanáct let kupovala nazpátek. „A museli do toho dát další peníze, aby to zprovoznili,“ připomněl Trdla. Podle něj by mohla nemovitosti spravovat třeba i soukromá společnost, ale hlídaná městem tak, aby například musela uspořádat povinný počet akcí pro náročnější příznivce kulturního dění.

„Minimálně Slavie by se město zbavovat nemělo. Vltava je jiná otázka. Z hlediska historického má ale budova Slávie svůj půvab, a je i na dobrém místě,“ myslí si Trdla.

Na druhou stranu majitel umělecké agentury uznává, že například KD Slavie není v dobrém stavu. „Armáďák nesplňuje dnešní kritéria. Město zaspalo. Bývalý primátor Beneš zde chtěl vytvořit evropský dům a možná proto se čekalo a nikdy se sem moc neinvestovalo,“ hledá vysvětlení současného stavu Trdla. Některé náročnější věci, jako třeba divadelní představení, se tak dnes ve Slávii dělat nedají a byla by nutná velká rekonstrukce.

Podle představitelů radnice se ale radnice zrušením MKD nechce vzdát části vlivu na kulturu ve městě. „Roli kulturního koordinátora může město plnit přes odbor kultury,“ poznamenal primátor Juraj Thoma a zdůraznil, že kvůli zachování známé galerie na náměstí není nutné mít akciovou společnost.