Je beznadějně vyprodáno. Aby také ne, na jevišti je hvězda první velikosti pro nejmenší televizní diváky – Michal Nesvadba.
Les zdvižených rukou a úpěnlivé volání těch, kteří si přejí stanout na pódiu. To je vždy odpověď na Nesvadbovu výzvu: „Hledám holku, hledám kluka,“ která při představení zazní několikrát.

Pět vteřin

Na pódium pak vždy přicházejí malí asistenti, které je však občas třeba pobídnout: „Máš pět vteřin, rozejdi se,“ odpočítává populární Michal z Kouzelné školky čas pro liknavé. Nikdo to ale nebere ve zlém. Představení má své tempo a to je třeba udržet, malý divák nemá rád prostoje.


„Na Michala chodí děti vždycky,“ říká babička Věra, která přivedla vnoučata, Adama Kostohryze a jeho sestru Annu. „Koukám se na Michala v televizi, nejlepší vynález je houpačka,“ poznamenává Adam Kostohryz ještě na schodech do sálu ve frontě příchozích. V hledišti pak volá ahój, mává, tleská, vstává nebo si sedá na Nesvadbovo doporučení a s malým Adamem i další děti. Dění se chtě nechtě účastní také rodiče, atmosféře se těžko odolává.
Nápadité triky, i když někdy zdánlivě jednoduché, oceňují malí i velcí diváci. To když například z lepicí pásky Nesvadba vyrábí trumpetu, nebo meloun. Ne vždy se ale nakonec na jevišti zrodí z pásky to, co by člověk čekal. Bílá tyčka s červeným koncem se zdá být nejprve svíčkou, pak tužkou nebo štětcem, a to všechno Michal Nesvadba naznačuje s dokonalou mimikou bez jediného slova. Všichni však bez problémů rozumí.

Pak Nesvadba vyrobí z modré lepenky pilu a zdá se, že teď „to“ bílé bude klacíkem. Ale nakonec je z pily luk a ze svíčky šíp a další malý asistent si odnáší originální dárek.

Chvilku klidu má přinést příchod strašidla zrozeného z prachu a nepořádku. I na pódiu má být přece uklizeno, pokud je to dočasně dětský pokoj. Děti ale vřeští, jako by se nechumelilo: „Anó, chceme vidět strašidlo!“ Po nějakých obavách ani ponětí. Na Michalovu výzvu se poslušně na pár vteřin schovají, ale vzápětí už jsou zase „zpátky ve hře“. To, že se má uklízet, si snad ale trochu všimly…

Neobvyklé momenty nabízí za chvilku hra Člověče, nezlob se. Ukazuje se, že i mezi nejmenšími dětmi jsou už vykukové. Když se háže imaginární kostkou dívky hlásí sice zchytrale, ale ještě podle pravidel všechny „šest“, aby jejich figurka v symbolickém Člověče, nezlob se došla do domečku nejrychleji.

Kluci ale vzápětí kontrují už s nádechem falše „sedm“. Takový počet puntíků ale kostka samozřejmě nemá a tak Michal táhne s klučičí figurou zase jen o šest.

Nakonec, možná v zájmu spravedlnosti, vítězí sám pomocí drobného účetního triku. Děti mu totiž při „jeho“ házení ukazují jedna! Je vidět, že mnohé na představení nejsou poprvé. Nesvadba ale počítá všechny jedničky dohromady a jeho figurka tak bezpečně doráží do domečku jako první.

Tanec kouzel s lepicí páskou, početních triků a dobré nálady končí po hodině. S každým malým zájemcem se ještě Nesvadba vyfotí a pak zamíří do Českého Krumlova na další představení. A malí diváci se těší na pondělí, kdy v České televizi uvidí „Michala“ alespoň na obrazovce.
Na živé představení, jedno z necelých dvou set, která Nesvadba každý rok odehraje, si budou muset v Českých Budějovicích děti pár měsíců počkat – do léta.