Měsíčně se tu sejde třicet až čtyřicet nově nalezených věcí.  Například za loňský rok to bylo celkem 420 nálezů. Nejčastěji to jsou klíče, peněženky, kola a mobilní telefony. Ale sejdou se tu i opravdové perličky. „Je tu třeba sekačka na trávu, ruční akuvrtačka, hliníkové schůdky, mám tady i krásnou elektrickou kytaru. A jednou sem dokonce stará babička přinesla mikrovlnnou troubu, kterou našla někde u lesa na Zavadilce," ukazuje správce úschovny ztrát a nálezů Bedřich Pokorný.

Podle něj většina kol a peněženek pravděpodobně prošla nejdřív rukama zlodějů, kteří je poté někde pohodili. Věci totiž do úschovny předávají nejčastěji strážníci městské policie.

Najdou se ale i poctiví občané. Jako například Pavel Šulc z Českých Budějovic. „Jednou jsem na ztrátách a nálezech odevzdal peněženku, kterou někdo ukradl. Už byla prázdná, peníze byly pryč, ale zůstaly tam doklady," řekl Deníku starší muž. V takových případech českobudějovičtí úředníci majitele osobních dokladů vyhledají. „Pokud je například v peněžence doklad totožnosti či kontakt, magistrát je vyzve. Jinak se všechny věci pravidelně zveřejňují na městském webu," uvedl českobudějovický primátor Juraj Thoma.

Sklad ztrát a nálezů v Českých Budějovicích.Jak také primátor připomněl, stalo se i několik případů, kdy lidé našli větší obnos peněz a nenechali si je pro sebe. „Kdysi odevzdala paní velkou finanční částku, kterou našla u benzinové čerpací stanice. Loni poctivec našel na parkovišti devět tisíc a odevzdal je," řekl Juraj Thoma.

Opuštěných jízdních kol našli městští strážníci v loňském roce 75. Z toho 27 vrátili původním majitelům a o 48 bicyklů se nikdo nepřihlásil. Jak popsal mluvčí českobudějovické městské policie Václav Sup, nalezená jízdní kola vždy nejdříve tři měsíce skladují na služebně v ulici Jaroslava Haška.

Pokud se o ně do této doby nikdo nepřihlásí, putují kola do ztrát a nálezů. O každém nálezu je veden záznam a lidé, kteří své jízdní kolo postrádají, mají rovněž možnost využít webových stránek městské policie.

Kola nacházejí strážníci při pochůzkách nebo i na základě postřehů od lidí. Tak se jim např. v loňském roce podařilo dohledat i elektrické jízdní kolo v hodnotě 15 000 Kč. „Na základě údajů na rámu kola jsme nejprve zkontaktovali cykloservis v Písku, kde se prodávajícímu podařilo dohledat údaje o osobě, které bylo kolo prodáno. Pak již pro strážníky nebyl problém muže zkontaktovat a elektrokolo majiteli dovést," vypráví Václav Sup.

Sklad ztrát a nálezů v Českých Budějovicích.Šťastlivců, kteří svou ztracenou věc nakonec vypátrají, je však málo, jen několik za rok. Oproti tomu těch, kteří něco na ztrátách a nálezech hledají, je pět a více denně. Nálezy se v úschovně skladují půl roku nebo v některých případech až rok. Potom se vyhodí, nebo cennější věci prodají za cenu, již určí soudní znalec.

„Největší zájem mají lidé o kola, prodají se všechna," dodává Bedřich Pokorný s tím, že prodej se koná přímo ve skladu dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Bicykly tu lidé mohou koupit za pár stovek.