Když se řeší v jihočeské metropoli přestupek na správním odboru magistrátu, je skoro jisté, že se týká dopravy. Loni řešili pracovníci správního odboru magistrátu 18 536 oznámených přestupků. Nejvíc jich bylo na úseku dopravy, konkrétně 16 211 případů.

„Převážně se jednalo o nesprávné parkování, řízení pod vlivem alkoholu nebo návykových látek, překročení rychlosti, nedání přednosti či jízdu bez řidičského průkazu,“ říká vedoucí správního odboru Jan Kostík. Přestupky předává k řešení  magistrátu městská policie. Ta se s řízením pod vlivem návykových látek nebo bez řidičského průkazu setkává neustále.

Ze statistiky zpracovaných přestupků dále vyplývá, že se někteří občané dopustili hrubého jednání, schválností, urážek a nactiutrhání i ublížení na zdraví, tedy přestupků na úseku občanského soužití, téměř v jednom tisíci případů. Jen o něco méně byl v minulém roce narušován veřejný pořádek. „Na pokutách bylo uloženo 13,6 milionu korun, které se stanou součástí městského rozpočtu,“ dodává Jan Kostík.

Jeden z řady případů, kdy přestupek doputoval ke správnímu orgánu, se udál na Sokolském ostrově.

Hlídky městské policie vyjížděly na oznámení o dvojici mužů, kteří měli napadat členy ostrahy klubu na Sokolském ostrově. "Strážníci na místě zastihli dva muže, kteří se snažili dostat do vstupních dveří provozovny. Strážníci oba muže vyzvali, aby ustali ve svém počínání. Jeden z mužů uposlechl, druhý z nich ale ani na opakované výzvy nereagoval. Strážníci proti němu museli použít donucovací prostředky a nasadit mu služební pouta," popsala před časem  zásah Věra Školková s tím, že muž ale i nadále kladl odpor a odmítal prokázat svou totožnost.

Strážníci muže převezli na obvodní oddělení. Při tom si vyslechli hrubé nadávky a vyhrožování újmou na zdraví. Policisté  zjistili, že se jedná o sedmadvacetiletého muže ze Strakonicka. Provedení orientační dechové zkoušky nebo odborného vyšetření na přítomnost alkoholu muž odmítl. Po poučení o dalším postupu ho strážníci propustili.

Sedmadvacetiletý muž se následně zpovídal z přestupku neuposlechnutí výzvy a znevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci, přestupku proti občanskému soužití a za odmítnutí vyšetření na alkohol z přestupku podle zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.