Navzdory očkováníOd roku 1987 jsou děti proti příušnicím plošně očkovány. Časem ale může imunita slábnout. Platí to i o většině nyní nemocných studentů. Ti, kdo příušnice prodělali, by měli být vůči nemoci odolní, není ale vyloučeno, že se nakazí jiným kmenem viru.
Zvýšený počet nemocných potvrzuje i vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková. „Od lékařů máme aktuálně nahlášeno devatenáct případů tohoto onemocnění, z toho čtrnáct nemocných je z Českých Budějovic. V několika případech byli pacienti několik dní i hospitalizovaní na infekčním oddělení nemocnice. Počet nakažených ale může být ve skutečnosti až dvojnásobný," naznačuje.
V řadě případů se totiž nemusí příušnice prokázat, ne vždy nemocnému typickým způsobem zduří příušní žlázy, navíc počáteční příznaky nemoci jsou velmi podobné chřipkovým onemocněním, kterých také přibývá.
I proto nelze podle ředitele budějovického Biskupského gymnázia Zdeňka Dvořáka říct, nakolik právě příušnice komplikují výuku. „Počet absencí roste, ale na vině jsou jak příušnice, tak chřipka," zmiňuje. Studenti se ale musí smířit s některými preventivními opatřeními. „Aby se virus nešířil mezi studenty i z jiných škol, přesunuli jsme termín maturitního plesu na později," přiblížila například Eva Draslarová, zástupkyně ředitelky Česko anglického gymnázia v Českých Budějovicích.
Kvůli nákaze dostali žáci studijní volno
Dlouhé seznamy chybějících žáků zapisují v poslední době do třídních knih učitelé. Leckde nejsou na vině jenom chřipková onemocnění, ale také příušnice. Ty trápí v posledních týdnech zejména budějovickou mládež ve věku 16-23 let.
„U nás ve škole je to docela znát, hodně dětí chybí. Dost nemocných má jenom chřipku, ale jedna třída má kvůli příušnicím dokonce studijní volno. Shodou okolností do ní chodí můj bratr, tak vím, že tam má osm žáků příušnice," líčí Zdenka Řehoutová, studentka 3. B českobudějovického Biskupského gymnázia.
Podle ředitele školy Zdeňka Dvořáka škola přijímá i další preventivní opatření, aby zabránila dalšímu šíření virů. „Omezili jsme pořádání velkých setkání studentů, větší důraz klademe také na hygienu. Při úklidu se například čistí kliky u dveří a lavice savem," vysvětluje. Toho si všímají i zdraví studenti. Ten charakteristický pach je cítit po chodbách opravdu hodně," směje se Zdenka Řehoutová.
Vhodná opatření konzultují školy s hygieniky. „Patří mezi ně nejen dezinfekce a důkladné větrání. Příušnice se přenášejí vzdušnou cestou, prostřednictvím slin, doporučujeme proto omezit situace, kde lidé přicházejí do těsného kontaktu, hromadné akce, ani plesy nejsou zrovna ideální," naznačuje vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.
Podle ní se nelze spoléhat na to, že většina dnešní mládeže prošla v dětském věku povinným očkováním proti příušnicím. „Mluvíme o takzvaném vyvanutí ochranných látek. Pokud je organismus oslabený, nemusí být imunita vůči této nemoci dostatečná," připouští s tím, že to platí i o většině aktuálních marodů. „Mladí lidé by se sice mohli nechat přeočkovat, je třeba si ale uvědomit, že vakcína aplikovaná v inkubační době již člověka neochrání. Důležité je také vědět, že se očkuje kombinovanou látkou proti příušnicím, spalničkám a zarděnkám, která se nesmí podávat těhotným a dívka by neměla otěhotnět ani minimálně tři měsíce po očkování," vysvětluje lékařka.
Příznaky a léčbaPříušnice jsou infekční onemocnění, virus, který je způsobuje, se šíří velice snadno kapénkovou infekcí podobně jako chřipka. S tou lze zaměnit i počáteční příznaky nemoci, pacient pociťuje únavu, malátnost, má teploty. Typické, ovšem ne vždy nutné, je zduření a bolestivost zejména příušních slinných žláz. Nemoc může ale postihnout i další žlázy, vyústit v zánět slinivky, varlat či dokonce mozku. Kvůli vysoké nakažlivosti by měl nemocný omezit kontakt s ostatními. K vyléčení obvykle stačí klid na lůžku, léky na snížení teplot, případně k tlumení bolesti a otoků a dostatek tekutin.