Hned na začátku jednání se Josef Průcha (ČSSD) pokusil prosadit rozšíření pravomocí zastupitelstva. Navrhl na program jednání dodatečně bod, který by upravil pravomoci orgánů města České Budějovice. „Osm členů rady rozhodlo o úpravě tarifu jízdného v městské hromadné dopravě. Bez projednání v klubech, bez projednání v zastupitelstvu. Zastupitelstvo by mělo tyto otázky projednávat,“ zdůvodnil svůj názor Průcha. Vzápětí chtěl zařadit na program jednání nový bod. Ten měl znít: „Zastupitelstvo města si vyhrazuje rozhodovat o změnách cen poskytovaných služeb.“


Návrh ale neprošel. Získal podporu jen 12 zastupitelů. Proti zařazení Průchova bodu na pořad jednání se postavilo 18 zastupitelů z koalice, která vede radnici (ODS, KDU–ČSL a SNK–ED). To znamenalo, že pravomoc zastupitelstva se nerozšíří o rozhodování nad cenami služeb, které město poskytuje svým občanům. Toto rozhodování dnes většinou přísluší radě města, která je složena ze stran, jež mají většinu i v zastupitelstvu.


„Ještě bude diskuse, věřím, že se k tomu vrátíme,“ reagoval zastupitel na výsledek hlasování. Dodal, že dřívější zdražování MHD nebylo s takovým cenovým skokem. Průcha dále podotkl, že kdyby byl ředitelem dopravního podniku, jednoznačně by chtěl při ztrátě přidat dotace.


Při pozdější debatě o cenách MHD zdůraznila náměstkyně primátora Ivana Popelová (ODS), že se stále více rozevírají nůžky mezi tím, co platí cestující a kolik činí nutné dotace města (letos se předpokládá dotace necelých 200 milionů korun – pozn. red). Zrušení nejlevnějších jízdenek za osm korun je pak také reakcí na jejich zneužívání.