„Jestliže někdo poukazuje na to, že chce zlepšit služby v MHD, měl by se podle toho chovat. Podle mne to znamená, že nabídnu služby pro všechny skupiny občanů města,“ zlobí se paní Jarka z Českých Budějovic. „Jde mi o zrušení desetiminutové jízdenky. Spousta lidí dvacetiminutovou jízdenku nevyužije,“ říká.
Vadí jí také to, že od 1. června si již nemůže koupit 180denní předplatní jízdní kupón za „staré“ ceny. 90denní jízdní kupón za současných podmínek si lez pořídit jen do konce června. „Domnívám se, že jde o diskriminaci a možná i protizákonné jednání. Jestliže platí nový tarif od 1. září, musím si ještě 31. srpna zakoupit předplacené jízdné za starý tarif,“ je přesvědčena.


Podle Dopravního podniku města Českých Budějovic (DP) jsou upravena data předprodejů hlavně kvůli spekulantům. „Nikdo cestující nenutí, aby jezdili za jednotlivé jízdné. Mohou si zakoupit třeba nyní do konce června 90denní kupón,“ říkají.


Karel Havlíček, zástupce ředitele České obchodní inspekce, je přesvědčen, že jednání DP je v pořádku. „Tohle je věc poskytovatele služby, jak stanoví podmínky pro nákup předplacených jízdenek. Problém by nastal v případě, že by nedodržel smluvní podmínky, a vyhlásil předčasné ukončení platnosti již zakoupených časových jízdenek. Že by řekl, že si majitel musí ještě před koncem lhůty platnosti koupit nový kupón za nové ceny. Jako se to například stalo v táborském bazénu, kdy byly platné permanentky zrušeny bez náhrady,“ naznačil.


„Nakolik je to fér či nefér, morální či nemorální, je věc jiná. Ale o protizákonné jednání se podle mne nejedná,“ uzavřel.