Setkají se v 15 hodin na pódiu ježíškovského trhu na Kapellplatzu. Zajištěny jsou i šatny k převlečení, připomíná deník PNP. Po procházce mikulášů náměstím a občerstvení svařákem a pečivem je pro ně připravena modlitba v kapli. Každý prý tak bude mít příležitost tiše se poděkovat za to, že o mikulášském večeru všechno proběhlo hladce a po obdarování dětí se v pořádku vrátili domů.

Když kousne zmije

Po kousnutí zmijí Nitscheiovou do ukazováčku leží v linecké nemocnici pracovník firmy mj. obchodující s exotickými plazy Houman D. (39). Čtyři dny byl na intenzivce. „Zda byl uštknut při krmení, nebo při počítání šupin k určení druhu, se zatím neví,“ napsal deník OÖN.

Pacienta navštívil v pondělí jeho přítel Georg Jachan (na snímku) z Dolních Rakous, který legálně drží doma na 150 jedovatých hadů. „Za 25 let tohoto chovu přestál 24 uštknutí,“ píše list. Ani jednou mu přitom nebylo aplikováno sérum, jen býval hospitalizován na pozorování. Ani Houman D. nebyl hadem kousnut poprvé, tentokrát ho to prý ale „trefilo“ naplno. Jachan připomíná, že uštknutí touto zmijí má málokdy smrtelné následky – zadokumentován je prý jediný případ. Nikde na světě také i proto není k dispozici sérum proti jejímu jedu. Obecně ale doporučuje chovatelům hadů členství v berlínském depozitu sér, největším v Evropě.

Nebezpečné mosty

V Bavorsku potřebuje opravu 1343 mostů, tedy 26,9 procenta těchto staveb. Jen v Dolním Bavorsku se to týká 134 z 828 mostů, tedy 16,2 procenta. „V tomto a v příštím roce ale bude sanována jen asi desetina tohoto počtu,“ píše deník PNP. Značné problémy jsou i v okrese Freyung. Ze 72 mostů s celkovou mostní plochou 10 732 m² potřebuje naléhavou sanaci patnáct (1335 m²). Plánována je ale v příštím roce jen u pěti.

Pozor na oheň!

Hornorakouští hasiči vyjíždějí ročně k asi stovce požárů způsobených svíčkami, napsal linecký deník Volksblatt. Mnoho menších ohňů přitom zůstává neohlášeno, dodává. Většina těchto událostí se stane o Vánocích. „Suchý vánoční stromek může kompletně zahořet během dvaceti sekund,“ připomíná list zkušenost.

Do listopadu zaměstnalo hasiče v Horních Rakousích také 91 požárů v kuchyních ¨po vznícení tuku. Je to rekord. Škody jen z této příčiny přesahují dva miliony eur, uvádí Volksblatt.

Vytrvalkyně

Přátelé jihočeské Kletě mají svou soutěž o co nejčastější přítomnost na vrcholu této hory. Rakouskou obdobou je Elfriede Loderová (68, na snímku) z Behambergu. „Třináct let šněruje takřka denně ráno své turistické boty k několikahodinovému výstupu na Schwarzberg, 838 metrů vysokou horu nad Steyrem,“ popisuje deník OÖN. Do vrcholové knížky se nedávno zapsala už popětitisící. Některý den ze samé radosti si vyšlápla kopec dvakrát. „Potřebuji to pro zdraví,“ říká. „Protože jsem každý den na čerstvém vzduchu, už jsem leta nestonala.“ Neměla prý ani rýmu.

Za těch 13 let zdolala výškový rozdíl 2125 km. Z domovské obce chodí na start do Steyru také pěšky. Její spoluputovník Helmut Reinhofer, který byl na Schwarzbergu 800krát, připomíná, že v 18 letech Loderová vylezla Matterhorn. Na Schwarzbergu chce být i po 7500.

Chudí a bohatí

Nůžky mezi chudými a bohatými jsou podle studie OECD z dat z roku 2008, tedy ještě před finanční krizí, rozevřeny nejvíc za uplynulých 30 let. Napsal to deník OÖN. Indikátorem posuzování je tzv. gini–koeficient mezi 0 a 1. „Nula by vyjadřovala, že všichni disponují stejným příjmem, jednička, že celý příjem patří jen jednomu,“ popisuje list.

Podle studie se nůžky rozevírají nejvíc v nejrozvinutějších státech. „Například v USA vydělává nejbohatších deset procent obvatelstva čtrnáctkrát víc než nejchudších deset procent,“ uvádějí OÖN. Podle generálního sekretáře OECD Ángela Gurríi přibývající nerovnost oslabuje hospodářskou sílu země, ohrožuje sociální soudržnost a vytváří politickou nestabilitu. Právě Gurriova vlast, Mexiko, je v žebříčku nejhorší s 0,48. Špatné hodnoty mají také Turecko 0,41 a USA 0,38.

Nejmenší rozdíly mezi bohatými a chudými vykazuje v tabulce OECD Česká republika s koeficientem 0,253. Další pořadí: Švédsko 0,259, Rakousko 0,261, Maďarsko 0,279, Irsko 0,289, Švýcarsko 0,290, Francie 0,292, Německo 0,300 atd. Průměr OECD je 0,311.