Vyznamenání Za statečnost dostal v pátek večer na radnici od českobudějovického primátora Juraje Thomy plukovník Milan Malý.
Za války bojoval Milan Malý v africké poušti, kde bránil přístav Tobruk.

Později se stal letcem RAF a patřil k nejmladším československým pilotům, kteří se v Anglii zúčastnili druhé světové války.

Moc mladý na válku

Teprve jako šestnáctiletý utíkal Milan Malý z okupovaného Československa, aby bojoval za svobodu a porážku nacismu.

„Můj tatínek byl italský legionář, který bojoval za svobodu a samostatnost Československa již za první světové války,“ připomněl v pátek na českobudějovické radnici pětaosmdesátiletý plukovník Milan Malý

„Jeho vlastenecká výchova a příklad, jak bojoval za Československo v zahraničí, ve mně zanechal pocit lásky k rodné vlasti a národu. Po okupaci jsem proto věděl, stejně jako mnozí další, že to, co naši otcové tehdy v legiích vybojovali, musíme umět obhájit. Svobodu Československa jsme museli zase vybojovat zpátky.“

Kolik odvahy a statečnosti se tehdy asi skrývalo v šestnáctiletém chlapci, který se vydal na strastiplnou pouť přes Balkán až na Střední východ.

Chtěl se dostat do Francie k československým jednotkám, jenže ta mezitím kapitulovala.

Čeští vojáci se proto přesunuli do Haify v Palestině, kde se učili bojovat pod velením Karla Klapálka.

Později byli nasazeni v bojích u Tobruku.

„Byli jsme tehdy jediná naše jednotka, která bojovala v africké poušti za osvobození Československa,“ vzpomíná Milan Malý.

Na jejich bojovou účast se později ale trochu pozapomnělo.

„Jsem proto vděčný panu režiséru Václavu Marhoulovi, který osudy československých vojáků u Tobruku zfilmoval. Jsem rád, že národu a hlavně mladým lidem připomněl, že jsme za osvobození naší vlasti bojovali až v daleké Africe.“ Bitvy v horké poušti naštěstí Milan Malý přežil. Později se přihlásil do RAF a úspěšně absolvoval letecký výcvik ve Velké Británii a v Kanadě. Stal se příslušníkem 312. československé stíhací perutě a po válce s ní přistál v Českých Budějovicích. Při komunistických perzkekucích byl z armády propuštěn. Milan Malý je nositelem mnoha československých a britských válečných vyznamenání. V pátek mu přibylo Za statečnost další.