Silnice jsou letos nejbezpečnější za desítky let. I díky opatřením proti koronaviru. V Jihočeském kraji se od ledna do října bouralo celkem 3 613 krát, což je o 4% méně oproti srovnatelnému období v loňském roce. Podle statistik Policejního prezidia zemřelo od začátku roku 2020 na jihočeských silnicích 36 osob, což je o 8 méně, než v období leden až říjen 2019. A je to celorepublikový trend. Skutečným rekordmanem je hlavní město Praha. Tam se snížila nehodovost dokonce o 20 %.

close Tragické nehody na jihu Čech. info Zdroj: Deník zoom_in

„Zaznamenali jsme pokles téměř ve všech hodnotách. Méně usmrcených, zraněných. I škody na majetku, které vznikly letos při nehodách, jsou menší. Poklesem provozu, kvůli nouzovým opatřením způsobeným koronavirem, jsme ušetřili jak lidské životy, tak peníze za rozbitá vozidla. Procentuální nárůst jsme zaznamenali v jediném bodě. A tím je užívání alkoholu a omamných látek za volantem,“ informoval jihočeský policejní tiskový mluvčí Jiří Matzner. „V 308 případech byl totiž řidič při dopravní nehodě pod vlivem alkoholu a nejčastěji měl v krvi více než jedno a půl promile alkoholu,“ dodal Jiří Matzner.

V letošním roce na silnicích umírá nejméně lidí od roku 1961 (odkdy policie disponuje podrobnými statistikami nehodovosti). Nejméně je také těžce zraněných. Vážně se zranilo při jihočeských nehodách 186 lidí, 1577 vyšlo z karambolů s lehčím zraněním.

Letošní nejtragičtější jihočeská nehoda, při které zemřeli tři lidé, se stala hned začátkem roku 2020 na Písecku. 10. ledna se u obce Čížová srazila dvě osobní auta kvůli smyku.

To, co by mohlo letošní pozitivní statistiku ještě pokazit, jsou mlhy a námraza, se kterými se nyní řidiči na silnicích potýkají.

„Spousta řidičů stále jezdí jako v létě. Ve městech se může zdát, že je povrch vozovky bezproblémový, ale na úsecích, kde během dne převažuje stín a také při mlhách, je potřeba být opatrný a přizpůsobit jízdu ročnímu období,“ řekl tiskový mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura.