Nejpozději do konce roku přestane figurovat dosavadní vicehejtman a nový ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) nejen v pozici 1. náměstka hejtmana, ale i v zastupitelstvu Jihočeského kraje. Hodlá se naplno věnovat práci na ministerstvu. Své setrvání v zastupitelstvu Českých Budějovic ještě zváží.

„S panem premiérem jsme se dohodli, že nebudu v kraji ani vicehejtmanem ani zastupitelem. Není ale nutné jednat dramati cky rychle. Předání veškeré agendy je potřeba připravit,” zdůraznil včera s tím, že řízení jednotlivých odborů běží bez ohledu na chystané změny. Přesto je Kuba přesvědčen, že souběh funkcí ukončí v co nejkratším čase, zřejmě nejpozději do konce roku. S jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou na toto téma již komunikoval telefoni cky a hodlá se s ním sejít v pondělí.

Zimola (ČSSD) už s Martinem Kubou o nové situaci a jejím řešení hovořil. Post vicehejtmana se nyní musí nově obsadit. Podle Zimoly jde také o pokračování koalice ČSSD a ODS v rámci kraje. Zimola v této souvislosti upozornil na to, že by třeba nemusela ODS udržet současnou pozici ve vedení Jihočeského kraje. „Je otázkou, jestli ODS bude mít 1. náměstka,“ naznačil jeden z možných otazníků Zimola a nevyloučil případnou úpravu koaliční smlouvy. „Jde o to, jaké budou personální návrhy ODS, nemusely by být akceptovatelné pro ČSSD,“ upozornil Zimola s tím, že větší změny by pak musely být zahrnuté do upravené koaliční smlouvy.

„Možné je vždy všechno,“ reagoval Zimola na dotaz Deníku, jak aktuální jsou možné změny v rozdělení postů ve vedení kraje. Na druhou stranu nyní podle Zimoly není důvod ke změně dosavadní spolupráce ČSSD a ODS.

Řešení všech otázek by se mělo podle Zimoly najít v nejbližší době, v podstatě v řádu dnů. „Post vicehejtmana musí být brzy obsazen, protože je to můj statutární zástupce,“ zdůraznil ale Zimola.

Jmenování Martina Kuby na post ministra průmyslu a obchodu vzbudilo mezi řadou politiků na jihu Čech také rozpaky. Sarkasmem nešetřil například primátor Českých Budějovic Juraj Thoma. Ten podotkl, že výběr nového ministra možná trval premiérovi tak dlouho i pro to, že musel kandidáta losovat. „S tím má ostatně pan Kuba dost zkušeností,“ řekl v narážce na podezření ze zmanipulovaného losování zakázek na opravy silnic II. a III. třídy, které měl zadávat právě Jihočeský kraj. Podivné losování vyšetřuje protikorupční policie.

Martin Kuba ale jakákoli podezření v souvislosti se svou osobou či s krajskými úředníky odmítá. „Tato kritika je velmi účelová. Zmiňované pochybení jde na vrub pražské firmy, která vyhrála otevřené veřejné výběrové řízení na administraci zakázky. Byla tak externím zástupcem kraje a nese veškerá rizika. Podezřelé losování vůbec nesouvisí s prací kraje. Firma navíc pracovala i pro město vedené právě Jurajem Thomou,” argumentuje a podotýká, že do podobné situace se dostaly v souvislosti se stejnou firmou i další téměř čtyři desítky veřejnoprávních subjektů.

„Dostali jsme se ale do situace, že nemůžeme opravy silnic uskutečnit, čekáme na výsledky posouzení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Pokud se podezření prokáží, jsme připraveni opakovat výběr dodavatelů a na jeho základě zakázky zadat,” dodává Kuba ještě z pohledu vicehejtmana.

V Českých Budějovicích se ale mluví také o další žalobě, kterou podal minoritní akcionář českobudějovi cké teplárny, společnost Forum Energy, na městské politiky působící v minulém i současném představenstvu podniku, jehož je město většinovým vlastníkem. Jde o údajně nevýhodnou investici do likvidace odkaliště v Hodějovicích. Podle mluvčího společnosti Forum Energy Giuliana Giannettiho může celková škoda dosáhnout více než 62 milionů korun.

Odkaliště se rozhodlo zrušit a rekultivovat představenstvo teplárny v roce 2007, jeho členem byl v té době i Martin Kuba. „Projekt nese veškeré znaky diletantství. Navrhla jej, doporučila a následně realizovala jediná firma, která se tak dostala do situace, že víceméně kontrolovala sama sebe. Stejná společnost nyní provádí i odvoz škváry tzv. suchou cestou – tj. kamiony. Zakázka navíc i přes parametry, které jednoznačně vyžadují její schválení valnou hromadou společnosti, byla realizována bez jejího souhlasu a jako podlimitní tedy mimo režim zákona o zadávání veřejných zakázek,” upozorňuje Giannetti.

Martin Kuba se ale ohrazuje, že rekultivace odkaliště připravilo již předchozí vedení Teplárny v letech 2001 a 2006 a sérii žalob, které kvůli hospodaření teplárny podává Forum Energy, považuje jen za důsledek neschopnosti současného vedení budějovi cké radnice najít řešení v problemati cké komunikaci s menšinovým akcionářem.