Program má napomoci malým koloniálům na venkově. Provozovatelé prodejen s potravinami a smíšeným zbožím v obcích do 1 000 obyvatel budou moci dostat finanční podporu na provoz až 100 000 korun.

Prodejnami provedly ředitelka prodejen Trefa Helena Šímová a personální ředitelka Markéta Soukupová. Ministr navštívil například obchod v obci Dříteň, Olešník, Nová ves, Ledenice, Ločenice. „Návštěva byla velmi příjemná, pan ministr se zajímal o zaměstnance, a o to, jak se jim pracuje v době covidu a poděkoval jim za jejich práci, kterou v průběhu pandemie odvedly a odvádějí,“ sdělila Markéta Soukupová Personální ředitelka, Jednota, s. d. České Budějovice. 

Branické Euro se uskutečnilo v sobotu 10. července v Branicích u Milevska.
Výtěžek z Branického Eura pomůže malé Nelle. Část peněz půjde na Moravu

O tom, jak je těžké udržet prodejny Jednota, které jsou součástí skupiny COOP, hovořil pro Deník Tomáš Rada, gnerální ředitel Jednoty České Budějovice. „Provozujeme v nejmenších obcích v okrese České Budějovice malinké obchody v obcích Dříteň, Olešník, Neplachov, Pištín. Jsou to čtyři nejmenší prodejny v obcích, které mají zhruba čtyři sta obyvatel. Prodejny na malých vsích potřebují mít tržby, aby se uživily. Pokud ten počet obyvatel je takhle malý, tak tržby nejsou. Těžko takový obchod vydělá na mzdu prodavačky nebo například na chlaďáky a další věci…,“ uvažoval nad problémem malých koloniálů Tomáš Rada.

Dodal, že finance z grantu z Jihočeského kraje pokryly v minulosti například vybavení jednoho obchodu. „Dotační grant není samozřejmě bezedný. V Neplachově jsme například pořídili z grantu vybavení prodejny, nebo jsme dělali zateplení stropu v Pištíně,“ zmínil s tím, že grant z kraje je velice nápomocný těmto prodejnám. Novinku MPO Tomáš Rada kvituje. „Pokud ministerstvo průmyslu a obchodu podpoří obchody samostatným grantem, tak budeme jedině rádi,“ zamýšlel se. Obecní prodejny jsou podle jeho slov důležité na vesnicích. „Starostové chtějí, abychom je udrželi. Pro nás je těžké, je financovat. Tyto prodejny jsou vesměs ztrátové,“ poukazuje na problém generální ředitel Jednoty České Budějovice, Tomáš Rada.

Ilustrační foto.
Kvůli pozitivnímu testu na koronavirus skončil skautský tábor na Strakonicku

Maximální dotace z programu Obchůdek 2021+ pro jeden koloniál za jeden rok bude 100 000 korun. Rámcový program bude podle ministra Karla Havlíčka fungovat na principu výzev pro kraje. První podle jeho slov vyhláší MPO letos, poslední v roce 2025. „V praxi to bude znamenat, že se žadatel o dotaci bude obracet na kraj, v kterém se malá prodejna nachází a bude to právě kraj, který bude finanční podporu poskytovat,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Pro rok 2021 je aktuální rozpočet programu 39 milionů korun, do roku 2025 se nyní počítá s celkovou částkou 156 milionů korun.

„Nejdůležitějším aspektem programu OBCHŮDEK 2021+ je nalezení konsenzu mezi MPO a kraji, které budou finanční prostředky poskytovat konkrétním maloobchodníkům. Kraje a starostové vesnic budou garancí toho, že se podpora dostane přímo těm subjektům, které ji nejvíce potřebují a kde bude nejvíce přínosná. Důležitost venkovských prodejen a jejich udržení potvrdila i pandemická situace, kdy lidé žijí na vesnici ocenili možnost nákupů přímo v místě jejich bydliště,“ přibližuje situaci na venkově ředitel odboru podnikatelského prostření a obchodního podnikání MPO Pavel Vinkler.