Pokud bude trestní oznámení podáno, tak proto, že se nepodařilo odeslat elektronickou cestou podřízené organizaci ministerstva životního prostředí povinné informace o některých firmách. Společnost CENIA, která pro ministerstvo má přijímat elektronicky podávaná hlášení o odpadech a o vodách totiž čelí nařčení, že elektronický systém, který vede, se zhroutil a firmy tak nemohou stihnout zákonný termín 15. února k podání potřebných hlášení.

Skutečnost, že zamýšlí podat trestní oznámení, sdělila Deníku českobudějovická podnikatelka Iveta Vilímková.

Ministerstvo na její výtky ohledně elektronického systému ale údajně odpovědělo, že systém je funkční. Podle informací Deníku bylo přijato do úterý dopoledne na elektronických formulářích 48 000 ohlášení. Zhruba 4000 ohlášení bylo chybných a s jejich autory CENIA hledá nápravu.

Celkem by mělo podat ohlášení podle informací Deníku nejméně 70 000 ale možná až 100 000 provozoven. Nejzazší termín je 15. února. Ministerstvo i CENIA včera v tiskovém prohlášení na otázky Deníku po přesných počtech odevzdaných nebo ještě očekávaných žádostí do 16 hodiny nereagovaly.

Pro řešení dotazů bylo zřízeno telefonické centrum, kde má podle CENIE pracovat na 150 vytížených operátorů.

"Systém byl odzkoušen ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí. O poruchách v systému žádné konkrétní informace nemáme," uvedla v úterý pro Deník tisková mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková. Na dotaz, jak bude ministerstvo postupovat v případě, že některé firmy vše nestihnou včas vyřídit, tisková mluvčí nereagovala.

"Že některé firmy nestihnou zákonný termín, je způsobeno i tradičním ponecháním povinností na poslední chvíli," uvedla však pro Deník Eva Branišová
tisková mluvčí agentury CENIA, české informační agentury životního prostředí.

Podle Ivety Vilímkové se ale od počátku února pracovalo s novým systémem špatně a nyní se v něm prakticky nedá pracovat vůbec. Na infolince jí bylo údajně sděleno, že systém je přetížen. "Kdyby vše fungovalo normálně, už bych měla všechny formuláře zadané. A s časovou rezervou. Teď není vůbec jisté, co se podaří zadat," komentovala postoj ministerstva a společnosti CENIA Vilímková. Naznačila také, že systém musí být připraven i na to, že někdo bude chtít zadávat informace i 15. února, tedy v poslední možný den, protože to zákon umožňuje.

Kdyby s novým systémem byly spojené problémy ve větší míře, pak by to byl v krátké době v tomto roce již druhý kolaps elektronického systému jenž funguje pod českými ministerstvy. Nedávno se s velkými potížemi potýkaly například systémy, které se týkaly sociálních dávek.