Prosadila se v konkurenci 31 „myslivkyň“. „Je vlastně Rakušankou, ale to nikomu nevadí, kromě ní o německou Miss soutěžily i další čtyři její krajanky a jedna Angličanka,“ napsal deník PNP. Jediným kritériem podle listu bylo, že adeptky musejí prokázat vztah k lovu. „Ten má Helga od května 2009. S 26 z 27 bodů získala ‚zelenou maturitu‘, lovecký lístek.“

Ať žije mobilita!

Do roku 2025 stoupne v Bavorsku doprava víc než v jiných částech Německa. Podle ministra hospodářství Martina Zeila nebude příčinou přibývající tranzit, ale silně rostoucí hospodářský potenciál země.

Osobní dopravy má přibýt 20 procent, o čtyři procenta víc než ve zbytku SRN. V Dolním Bavorsku bude přírůstek ještě vyšší, 22,2 procenta, píše deník PNP. Ministr Zeil to přičítá blízkosti hranice s Rakouskem s jeho kulturní a historickou provázaností. „Také směrem do Čech doprava dál nadproporčně poroste, uvádí deník. „Příhraničí obou stran je ale relativně řídce osídleno, takže regionální provoz se jistě nebude rozvíjet tak jako mezi Pasovem a Lincem.“ Obzvlášť razantní vzestup zaznamená podle ministra železnice, a to o více než polovinu dnešního objemu. S odstupem nejvýrazněji však vzroste letecká doprava, počet přepravených osob v Bavorsku se má téměř zdvojnásobit. Ještě větší rozvoj pak dozná přeprava nákladu vzduchem. Na silnici se očekává růst o 55 procent, takže celkově bude mít 75 procent objemu dopravy. Vlaková doprava stoupne téměř o 50 procent.

Křesťanství rozhodování

Rakouskou římsko – katolickou církev loni opustil rekordní počet 87 393 osob. V roce 2009 to bylo „jen“ 53 269 lidí. Katolický tisk to uvedl jako předběžná čísla.

K 31. prosinci 2010 bylo v Rakousku kolem 5,45 milionu katolíků. „Kardinál Christoph Schönborn vidí v rekordní výši výstupů ‚znamení nové svobody‘,“ napsal linecký deník OÖN. Jde prý o vývoj od křesťanství tradičního ke křesťanství svobodného rozhodování. Vnitrocírkevní skandál se zneužíváním mladistvých jistě podle něho počet výstupů ovlivnil, ale důvody k takovému kroku prý leží většinou podstatně hlouběji. Vztah každého člověka k Bohu trvá podle něho i po vystoupení z církve. „Z lásky k Bohu nelze vystoupit,“ říká Schönborn. Podle studie pastorálního teologa Paula Zulehnera 15 až 44 procent vystoupivších vážně pomýšlí na návrat, píše list.

S informací o počtu výstupů zveřejnila církev i další oficiální statistiku roku 2009. Z ní mj. vyplývá, že počet kněží meziročně stoupl o 72 na 4144, především díky razantnějšímu zvýšení počtu řádových kněží. Počet řádových sester poklesl o 73 na 4548. V roce 2009 bylo pokřtěno 49 892 dětí, církevně oddáno 12 188 párů a uskutečněno 53 016 pohřbů. Počet pravidelných návštěvníků mší byl ve „statistické neděli“ 726 777.

Lítý boj autoprodejců

V Rakousku bylo loni přihlášeno rekordních 328 563 nových osobních aut. Z toho ale bylo 76 500 vozidel přihlášeno jen na dobu kratší čtyř měsíců. Třetina z toho byla tzv. reexportována a neskončila u rakouských kupujících. Tento „tržní instrument“ podle expertů ještě zostřuje už tak ruinující soutěž obchodu s automobily, který už prý má průměrně výnosnost jen 0,2 procenta. K přežití by byla třeba alespoň dvě procenta.

51 procent prodaných aut mělo naftové motory, v roce 2009 to bylo opačně. Zvýšil se podíl silných aut přes 89kW/121 HP. Zároveň byla poprvé přihlašovaná vozidla ale také znatelně úspornější – s průměrem emisí 144 gramů COŖ na kilometr. V roce 2000 to bylo ještě 169 gramů, poznamenává deník OÖN. Nejvíc aut prodal loni opět VW s podílem na trhu 16,8 procenta. Jen Golf měl s 20 475 kusy podíl 6,2 procenta. Druhý je Opel, třetí Renault včetně Dacie. Prodej motocyklů zůstal stabilní (10 500), o 9,1 procenta méně se prodalo mopedů (26 000).

Přenosné značky?

Německá vláda uvažuje o zavedení přenosných SPZ na auta. Plátci daně z motorových vozidel se třeba třemi automobily by tak stačila jedna, kterou by si mohl přemontovávat třeba na méně používané veterány či kabriolety.

Ministerstvo dopravy prý má na mysli především řidiče ve velkoměstech, kteří přes týden šetří životní prostředí užíváním auta na plynový pohon, ale o víkendu chtějí vyjet pořádným „benziňákem“, píše deník PNP. Za své uvědomělé ekologické chování by tak byli odměněni přemontovatelným číslem.
Deník připomíná, že tato praxe funguje v Rakousku už padesát let. V této zemi je v provozu osm procent aut s měnitelnými čísly.

K provozu by formálně bylo připuštěno právě jen vozidlo, které je zrovna opatřeno číslem. Ta ostatní by nesměla být odstavena ve veřejném prostoru, vysvětluje detail PNP. Nevyjasněny zůstávají otázky zákonného pojištění a výše daně. Podle deníku by se pravděpodobně sazby orientovaly na největší z vozidel vlastníka. Havarijní pojištění by se vázalo vždy na každé z aut zvlášť.

Ekohit – březová kůra

Pasovský student národních kultur Tim Mergelsberg narazil při své civilní službě v zařízení pro tělesně postižené na Sibiři na užívání březové kůry k výrobě antiseptických nádob na potraviny.

S partnerem Colinem Bertrandem založili v Pasově firmu „Sagaan“, navazující na produkci těchto výrobků chráněnými dílnami v rámci sibiřských sociálních projektů. Myšlenku v těchto dnech mladíci prezentují v pasovské městské galerii. Nádoby zhotovené z březové kůry jsou prý velmi vhodné ke zdravému uchovávání potravin jako chleba, čaje či koření. Kůra reguluje automaticky vlhkost, přírodní éterické oleje, které obsahuje, udržují potraviny dlouho čerstvé a zabrańují jejich plesnivění, vysvětluje list. Více na www.sagaan.de.

Rakousko důchodců

73 procent předčasně penzionovaných v Rakousku využilo loni model umožňující odchod do důchodu bez srážek. Do konce roku to bylo 84 000 lidí, o téměř deset tisíc víc než předloni. V roce 2008 využilo této příležitosti jen 58 procent předčasně penzionovaných.

Pravidlo umožňuje jít do předčasného důchodu bez srážek lidem po 40, resp. 45 letech plateb pojistného už v 55 letech věku (ženy), resp. 60 letech (muži). Je možné si doplatit pojištění za roky školní docházky či studia. Ke změně dojde v roce 2014, kdy se penzijní věk skokově zvýší o dva roky a pro předčasný důchod budou zavedeny srážky. Celkově bylo v Rakousku s koncem roku 2 219 923 důchodců, z toho 1 237 252 starobních (ostatní jsou poživatelé vdovských a sirotčích důchodů). Invalidních penzí bylo 466 942, o 7000 víc než v roce 2009.