Sedm dívek a jeden mladý muž se utkali jako zástupci čtyř zdravotnických škol o to, kdo nejlépe komunikuje s pacientem, má nejlepší teoretické znalosti, nebo kdo dokáže nejlépe ustlat postel.

Praktické úkoly

„Komunikace je nejjednodušší,“ zmínila k soutěži zástupkyně „domácí“ školy Šárka Hladíková. Dosvědčila to při praktickém úkolu. „Teď vás otočím. Ještě vám dám peřinu. Tady vám ještě zahrnu peřinu pod nohy,“ popisovala trpělivě studentka figurantce každý budoucí krok. „V nemocnici už na praxi steleme,“ řekla následně Hladíková Deníku na otázku, s jakým z úkolů se již setkala v reálu. „Steleme každý den,“ doplnila k praxi v nemocnici s úsměvem Jana Květoňová.

„Je to fajn, je to zábavný. Určitě se i něco přiučím, co jsem zapomněla,“ komentovala snažení soutěžících figurantka Anna Milerová, která si neváhala i požádat o vypodložení hlavy a další úkony.

„Trošku to je ale přehnaný,“ vyjádřila se k počínání mladší spolužačky coby pacientky Jana Květoňová. Vzápětí však dodala, že pacienti jsou různí, občas i s většími nároky než zmíněná figarantka. „Je to nervák. Nemyslím soutěž. Ale abych tam před porotou něco nespletla,“ popsala pocity účastníka před nástupem do akce Michaela Amlerová ze Střední zdravotnické školy Písek.

A nervozitu v tomto směru neskrývali ani další soutěžící. Přece jen, hodnotili učitelé… „Celkově jsem nervózní, že to někdo hodnotí,“ naznačila Zdeňka Kolářová z jindřichohradecké zdravotky. „U našich je to horší,“ dodala pak její spolužačka Klára Doudová, na adresu toho, ze kterých rozhodcovských očí má větší obavy. Zda z přísných zraků vlastních učitelů nebo z těch ostatních.

Všechny dívky si s úkoly poradily dobře. Nezanedbaly totiž ani přípravu. „Koukala jsem se na to. Spíš na teorii, ale ne, že bych se na to nějak zvlášť učila,“ poznamenala Lucie Smetanová, která s jediným zúčastněným mužem – Markem Štěpánkem – zastupovala táborskou školu.
„Soutěž pořádáme tradičně,“ řekla k akci, která se týká jihočeských středních zdravotnických škol Miroslava Kudláčková, zástupkyně ředitele českobudějovické Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické.

„Atmosféra mezi dětmi je za chvíli fajn, i když se na začátku neznají,“ dodala Kudláčková k akci, která prověřila vědomosti, ošetřovatelskou činnost a dovednosti ohledně komunikace a přístupu k nemocným.
Na promenádu v plavkách sice nedošlo, ale hodnotila se třeba i úprava uniformy. „To je pro zdravotnického pracovníka důležité,“ zdůraznila Kudláčková s tím, že porota se třeba věnuje i tomu, zda soutěžící nepřijdou v botách, které by nepatřily k uniformě.

Spokojená porota

Celkově byla porota s výkony soutěžících spokojena. A naštěstí i dívky se zřejmě chystají smysluplnému povolání věnovat.
„Chtěla bych u toho zůstat,“ řekla Šárka Hladíková, ale dodala, že by si chtěla ještě doplnit vzdělání, třeba o vyšší odbornou školu. „V nemocnici asi ne, ale ve zdravotnictví bych chtěla být,“ zmínila k budoucí profesi Jana Květoňová.
Včera v českobudějovické zdravotce nasbírala nejvíce bodů od porotců Jana Květoňová z Českých Budějovic. „Příští ročník soutěže se uskuteční opět na konci dubna,“ dodala k budoucí možnosti získat ocenění Miss sestřička Miroslava Kudláčková.