Českobudějovičtí radní už vyzvali ředitele vzdělávacích zařízení, aby v tomto směru zapůsobili na provozovatele občerstvení. Cílem je nabídnout dětem na pultech bufetů zdravější stravování.

„Už před prázdninami jsme dělali s rodiči devíti škol anketu, zda si přejí či nepřejí zachovat bufety. Většinovým názorem rodičů bylo zachovat, ale změnit sortiment," říká náměstek primátora Petr Podhola.

Dodává, že školy mají svou právní subjektivitu a nájemní smlouvy na bufety nebo jídelní a nápojové automaty uzavírají ředitelé. Městská rada proto schválila jen doporučení. Podle Petra Podholy byli ředitelé požádáni, aby významně utlumili prodej sladkostí, sušenek a sladkých nápojů a aby zcela vypustili sortiment chipsů a pochoutek jako jsou bagety s náplní, kde je majonéza.

Podle oslovených ředitelů lze sortiment upravit. „U nás ve škole jsme se snažili dělat různé úpravy sortimentu 
v bufetu už předem," říká například Jaroslav Vaněk, ředitel ZŠ Kubatova. „Postupně v tomto pololetí ve spolupráci s provozovatelem bufetu ve škole zavedeme změny 
v nabízených potravinách. 
Už nyní má náš bufet v nabídce například ovoce," dodává.

Bufety mají termín do konce roku

Změnit sortiment potravin, které se prodávají v základních školách v bufetech a automatech, chce budějovická radnice. Ředitelům městských škol doporučila i termín, do kdy by se tak mělo stát. Podle náměstka primátora Petra Podholy by to měl být konec letošního roku.

„Měl by to být i zájem ředitelů," říká k doporučení rady města Petr Podhola. Děti totiž ve výuce probírají otázky zdravé výživy, ale přímo 
na školních chodbách se jim někdy nabízí i ne úplně ideální sortiment potravin.

Někde už zdravou cestu nastoupili. „Automaty se sladkostmi či bufet ve škole nemáme," říká ředitelka ZŠ Pohůrecká Dana Walterová 
s tím, že děti si svačiny nosí 
z domova. „Teď v září navíc chystáme na první stupeň novinku, budeme zde instalovat automat na mléko a mléčné výrobky," dodává ředitelka.

V ZŠ Dukelská automat se sladkými nápoji zrušili  
už před mnoha lety. Ve škole ale mají malý stánek s různými potravinami. „S provozovatelem jsme se tedy dohodli 
na úpravě sortimentu. Jen je škoda, že stánek je malý a nemá kapacitu na chladicí boxy, kvůli tomu v něm nelze nabízet například ovoce nebo větší množství mléčných výrobků," lituje omezených možností Marie Kocourková, ředitelka ZŠ Dukelská.