Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místo nás oběsili jiné kněží v procesu Babice

České Budějovice - V úterý zemřel ve věku 92 let Mons. Karel Fořt, který působil po válce v šumavských obcích a později mezi českými exulanty v Německu.

23.1.2014
SDÍLEJ:

Karel Jaromír Fořt patřil mezi nejvýznamnější osobnosti českobudějovické diecéze i katolického exilu.Foto: Deník/Radek Gális

Za války byl totálně nasazený v linecké železárně, po vysvěcení na kněze v roce 1948 působil na Šumavě mezi přistěhovalci a neodsunutými Němci. Před hrozbou komunistického kriminálu utekl do exilu, byl na misiích v Alžírsku, později se staral o české krajany a emigranty v Německu a vedl náboženské vysílání exilového Radia Svobodná Evropa.

Muž s bohatým a pestrým životem, ilustrujícím pohnuté dějiny Československa, Mons.  Karel Fořt, který žil v posledních letech střídavě v Mnichově a v Kněžském domově v Českých Budějovicích – Suchém Vrbném, zemřel v úterý ve věku 92 let. Zádušní mše se koná v pátek 31. ledna od 10 hodin v českobudějovické katedrále sv. Mikuláše.

Po vysvěcení na kněze působil na Šumavě, kde po odsunu ještě nějaké německé rodiny zůstaly.  „V Horské Kvildě drželi odborné pracovníky na porážení a svážení dřeva," vysvětloval Karel Fořt.

„Tenkrát se sváželo dřevo dolů k řece saněmi, což byla nebezpečná práce. V obci bylo asi  čtyřicet dětí, v kapličce jsem s nimi mluvil německy, ve škole zase česky. Většinu jsem učil zpívat nábožné písně. Na Šumavě tehdy po válce žili Maďaři, Slováci z Rumunska a byla radost mezi nimi působit," vzpomínal kněz.

Snímek zachycuje Karla Fořta, jak mu gratulují skauti k devadesátinám.„Byly to moje první dva roky kněžství. Bydleli jsme ve Vimperku, kde jsem byl kaplanem, a měl na starosti asi deset kostelů na území od Nového Údolí až po Modravu, od Třístoličníku po Prameny Vltavy. Kostely pak většinou zbořili – v Českých Žlebech, na Novém Světě, na Knížecích Pláních. Tenkrát je bořili opravdu pilně."

S dalšími pomáhal lidem, ohroženým komunistickým režimem, přes šumavské hranice. Zatčení hrozilo i jemu. „Slečna z pošty, která přepínala telefonní rozhovory, mi řekla, že nás přijdou v noci zavřít. Měli jsme být obviněni z vraždy muže, kterého našli nahého v lese s rozbitou hlavou.Potřebovali nějaký kněžský skandál. Tak jsme hned odešli za hranice, kraj jsme dobře znali. Potom to za nás odnesli jiní chudáci, kněží v procesu Babice, které oběsili," připomínal Karel Fořt.

Zpočátku několik let působil na misiích v Alžírsku, pak se vrátil do Německa, kde se staral o české krajany a exulanty.  Od roku 1980 pak vedl náboženské vysílání Rádia Svobodná Evropa. „Patnáct let jsem vysílal česky náboženské pořady a bohoslužby z Mnichova. Posluchači mě znali jako otce Karla. Každý okamžik v mém životě, na který se zpětně dívám, byl důležitý a jedinečný. Snažil jsem se dělat vše co nejlépe. Když má člověk devadesát, má to jednu výhodu, že se můžete podívat dozadu na celý svůj dlouhý život," zdůrazňoval Karel Fořt v rozhovoru pro Deník před dvěma lety, kdy slavil devadesáté narozeniny.

„Nevěděl jsem, co mě čeká. Šel jsem vždy dál do neznáma. Jsem vděčný za každou chvíli života. Choval jsem se tak, aby to bylo co nejlepší pro můj životní úkol – pro kněžství. Šel jsem od jednoho úkolu k druhému a všechny byly stejně důležité. Nebyl jsem žádný hrdina, do ničeho jsem se nedral a nic nevyhledával. Prožil jsem strašná léta, kdy kolem mě umírali nejbližší známí. To, co jsem dělal, dělal jsem, protože to muselo být. A snažil jsem se to dělat co nejlépe," tvrdil.

Když se v 90. letech vrátil do vlasti, snažil se o kontakty s německými starousedlíky. „Naši němečtí krajané, ti, kteří byli odsunutí, už většinou vymřeli. Ale žijí jejich potomci, kteří jsou velmi vstřícní. Scházíme se na hranicích. Přijíždějí na poutě do svých bývalých rodišť. My, Češi, jsme tam s nimi. Máme se rádi, jak jsme se bohužel nedovedli mít rádi za republiky. Byly bolestné naše dějiny pod Hitlerem a později i dějiny odsunu a vyhnání. Ale dnes přejíždím hranice a nemusím ani přibrzdit, tím méně ukazovat papíry. Hranice je otevřená, jsme společně v Evropě. V Německu máme české farnosti. Za to, jak se teď máme, můžeme být šťastní a děkovat Pánubohu, což ale děláme málo," dodával Karel Fořt.

Mons. Karel Jaromír Fořtarchivní snímekNarodil se dne 8. listopadu 1921 v Rožmitálu pod Třemšínem v četnické rodině, později žil ve Skočicích i Horažďovicích. Gymnázium absolvoval ve Strakonicích a v Českých Budějovicích.

V roce 1940 byl vyšetřován a krátce vězněn gestapem, následující rok nastupuje do kněžského semináře v Českých Budějovicích. Studium přerušil kvůli  nasazení na nucené práce v Rakousku, pracoval v lineckých železárnách, kde zažil i bombardování nebo setkání s Hitlerem.

Po válce byl 27. června 1948 vysvěcen na kněze v Č. Budějovicích biskupem Mons. Josefem Hlouchem, pak byl ustanoven kaplanem ve Vimperku a okolí, kde pomáhal přistěhovalcům a  Němcům.  Působil např. na Knížecích Pláních nebo v Kvildě.

Roku 1950 odchází do exilu, aby se rok nato zapojil do misijní činnosti v severním Alžírsku. V letech 1960 – 1995 je trvale usazen v Německu, kde se podílí na vzniku a činnosti České duchovní služby. V roce 1969 získal statut národní farnosti pro Čechy a ve velkých městech NSR (Stuttgart, Frankfurt, Freiburg, Köln am Rhein, Hamburg…). Od roku 1973 užívá titul Monsignor (jmenován Pavlem VI.).

V roce 1980 nastupuje na místo redaktora náboženského vysílání Rádia Svobodná Evropa (RSE), kde působí až do roku 1995. Dne 28. října 2012 získává od prezidenta Řád T. G. Masaryka. Po návratu do vlasti žil střídavě v Mnichově a v Kněžském domově v Českých Budějovicích – Suchém Vrbném. 

Zemřel 21. ledna 2014. Zádušní mše je v pátek 31. ledna od 10 hodin v katedrále sv. Mikuláše v Českých Budějovicích. Poslední rozloučení se zesnulým a uložení do hrobu bude ve 14 hodin na hřbitově na Práchni u Horažďovic.

Autor: Radek Gális

23.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Dasném se opravuje kanalizace. Průjezd obcí to komplikuje.

Přes Dasný jedeme o víkendu bez omezení

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Volby v Gymnáziu Česká

České Budějovice - Volební okrsky číslo jedna a dvě jsou v Českých Budějovicích tradičně v Gymnáziu Česká, pár kroků od radnice. Podle ředitele gymnázia Antonína Sekyrky se hlasuje vždy ve zvýšeném přízemí.

Při fotbalu dojde i na zážitek s policií

České Budějovice – Policisté se zúčastní jako hosté sobotního fotbalového utkání na stadionu SK Dynamo České Budějovice.

Na zápase v Havířově je nejhorší dlouhá cesta, směje se gólman Petr Kváča

České Budějovice – Třetí venkovní zápas v řadě čeká v první WSM lize hokejisty ČEZ Motoru. V sobotu se představí v Havířově (17.30). „Nejhorší je ta dlouhá cesta,“ usměje se gólman Petr Kváča (20 let).

Náklaďák srazil v Lišově chodce, od Budějovic stála kolona

Lišov - Dopravní nehoda zkomplikovala v pátek ráno průjezd Lišovem. Na hlavní lišovské třídě 5. května srazil před půl osmou nákladní automobil chodce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení